Skruszony gangster - Gabriela Jatkowska

Skruszony gangster. Gabriela Jatkowska. W.A.B. 2021

Z reportażu, jak i szeregu rozmów z samymi zainteresowanymi oraz ich opiekunami i pomysłodawcami "koronki" w polskich realiach, wyłania się obraz człowieka uległego, który w zamian za zaniżony, lub całkowicie zniesiony wyrok, jako takie stabilne życie i ochronę siebie oraz bliskich powinien zdradzić towarzyszy. Można jednoznacznie określić, że nie jest łatwą decyzją podejmowanie tych kroków, gdy na szali leży solidarność i wieloletnia przyjaźń poparta intratnymi interesami. Tylko gdzie w tym wszystkim jest złoty środek, remedium na właściwe decyzje, których konsekwencje są trudne do oszacowania? Czy człowiek, który na bandyterce, terrorze i brutalności połamał zęby powinien mieć jakiekolwiek przywileje? Czy ma prawo żądać? Czy może jedynie łaskawie na coś liczyć?
Czytaj więcej
50 idei, które powinieneś znać. Nauki ścisłe - Paul Parsons,  Gail Dixon

50 idei, które powinienes znać. Nauki ścisłe. Paul Parsons, Gail Dixon. PWN 2021

  To wydanie ma ciekawy, mały format i twardą oprawę, co czyni ją atrakcyjniejszą. Dodatkowo tekst jest przejrzysty, choć książka jest czarno-biała. Każda teoria opatrzona jest ciekawostką w ramce i linią czasu, na której możemy prześledzić drogę myśli naukowej od jej powstania do stworzenia naukowej teorii. Ciekawa jest też sekcja „Teoria w pigułce”. Są nią opatrzone wszystkie rozdziały. To jedno zdanie, które w bardzo dużym skrócie opisuje daną ideę. Może zadziałać na zasadzie skojarzeń i pozwoli łatwiej zapamiętać treści.
Czytaj więcej
Siri, kim jestem? - Sam Tschida

Siri, kim jestem? Sam Tschida. Prószyński i S-ka 2021

Kim jest Mia? Na to pytanie będziemy wraz z bohaterką poszukiwać odpowiedzi podczas jej licznych przygód. Czy okaże się bizneswoman, dziewczyną milionera, księgową, a może hostessą w nocnym klubie? Zdradzę wam tylko, że zanim znajdzie odpowiedzi na te pytania, wpakuje się jeszcze w niezłą kabałę z bossem mafii narkotykowej, przystojnym francuskim producentem czekolady oraz modelem męskiej bielizny.
Czytaj więcej
Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Niezłe ziółka - Agnieszka Mielech,  Magdalena Babińska

Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Niezłe ziółka. Agnieszka Mielech, Magdalena Babińska. Wilga 2021

W szkole odbywają sie warsztaty dotyczące tolerancji, a dziewczyny z klubu próbują lepiej poznać Jessicę. Gdy dowiadują się, że części dzieci mieszkających w tym samym ośrodku co dziewczynka, nie stać na przybory szkolne, postanawiają pomóc i urządzić stoisko z wypiekami. Pieniądze, które uzbierają podczas charytatywnej kawiarenki, planują przeznaczyć na zakup przyborów szkolnych dla kolegów i koleżanek nowej znajomej. Czy akcja się powiedzie? Jak potoczy się dalej ta historia? Koniecznie sprawdźcie w książce Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Niezłe Ziółka.
Czytaj więcej
Dzieci ziemi i nieba  - Guy Gavriel Kay

Dzieci ziemi i nieba. Guy Gavriel Kay. Zysk i S-ka 2021

Każdy bohater pochodzi z innego świata. Mamy Danicę, która jest piratką i zabójczynią pałającą żądzą zemsty za utratę swojej rodziny. Dziewczyna stawia swoje zadanie ponad wszystko. Pero Villani to młody malarz, który staje przed trudną misją zleconą mu przez samą Radę Dwunastych, jednostkę rządzącą Seressą. Leonora Valeri nie wyobraża sobie powrotu do ustronia i życia w osamotnieniu, po tym, jak za popełnione błędy zesłał ją tam jej własny ojciec. Damaz jest urodzonym żołnierzem, który nie cofnie się przed niczym. Poza nimi autor bliżej przybliża nam postać Marina, kupca z Dubravy; Drago, kapitana statku; Eudoksji, cesarzowej Sarancjum, które upadło oraz Orsa Faleriego, ambasadora z Seressy. Mamy zatem szeroki przekrój postaci o różnych poglądach, aspiracjach i kulturze, których połączenie może stanowić prawdziwą mieszankę wybuchową.  
Czytaj więcej