Gdy leżę, konając - William Faulkner

Gdy lezę, konając. William Faulkner. Znak 2024

Utwór As I Lay Dying został wydany w roku 1930, a ponad trzydzieści lat później, w 1968, doczekał się pierwszego polskiego przekładu Ewy Życieńskiej. Wydawnictwo Znak zdecydowało się jednak na wznowienie twórczości Faulknera w zupełnie nowych, współczesnych tłumaczeniach, które otwierają kolejne drogi możliwości interpretacyjnych. Jacek Dehnel nazywa swoją praktykę retranslatorską „podkręcaniem języka”. Pracując nad Gdy leżę, konając, skupił się na podkreśleniu indywidualności każdego bohatera, właśnie poprzez uwydatnienie maniery obecnej w ich wypowiedziach i myślach.
Czytaj więcej
Jak złodziej przyszła. Reportaże i rozmowy o starości  - Elżbieta Strzałkowska, Grażyna Latos

Jak złodziej przyszła. Reportaże i rozmowy o starości. Elżbieta Strzałkowska, Grażyna Latos. Wydawnictwo Poznańskie 2024

Jak złodziej przyszła zawiera rozmowy z ludźmi w podeszłym wieku, czytelnik poznaje ich wyjątkowy, pełen doświadczeń życiowych punkt widzenia, oraz wywiady z opiekunami, ze specjalistami z zakresu dietetyki, psychologii. Rozmowa z geriatrą uświadamia, jak bardzo niski jest odsetek lekarzy tej specjalizacji, choć pacjentów będzie coraz więcej, a placówki szpitalne nie obfitują w tak niezbędne oddziały geriatryczne wyręczając się interną. Pracownicy hospicjum, małżonkowie i dzieci osób starszych kreślą obraz przemęczonego opiekuna bez szans na opiekę wytchnieniową, a prócz tego wyłania się obraz nędzy i rozpaczy w zakresie opieki społecznej, izolacji starszych ludzi od społeczeństwa, niedostosowania warunków lokalowych do stanu zdrowia, w tym do poziomu sprawności
Czytaj więcej
Złe dziecko - Camilla Way

Złe dziecko. Camilla Way. Znak JednymSłowem 2024

Propozycja Camilli Way to studium zła, zepsucia, braku kompasu moralnego, powielania tych samych błędów przez następne pokolenia, to także konsekwencja błędnych decyzji i prób ignorowania ich skutków. Autorka stosuje satysfakcjonujące, zaskakujące zwroty akcji, cliffhangery sprawiające, że trudno oderwać się od książki oraz nietuzinkowe rozwiązanie zagadki.
Czytaj więcej
Nadbrzeżnik - Joanna Bagrij

Nadbrzeżnik. Joanna Bagrij. Mova 2024

Joanna Bagrij doskonale przedstawia bohaterów, są wyraziści i wywołują w czytelniku prawdziwe emocje, tak jak byśmy poznawali realnych ludzi. Lena jest ostrą, konkretną kobietą, ale też jest mściwa i bezczelna. Trudno ją jednak polubić. Jest idealnie dobrana do roli, która ma nawiązywać do tematów poruszanych w tle. Autorka dywaguje o przemocy wobec kobiet, przemocy seksualnej oraz psychologicznej w rodzinach. Ważne tematy wplecione tak, aby o nich pomyśleć, ale nie dominują fabuły głównej.
Czytaj więcej
Na zgodę. 5 kłótni, które wzmocnią wasz związek - Joanna Harrison

Na zgodę. 5 kłótni, które wzmocnią wasz związek. Joanna Harrison. W.A.B 2024

Autorka swoją książkę podzieliła na kilka rozdziałów, które zdradzają największe przyczyny kłótni w związkach: jest to m.in. komunikacja, dzieci, rodzina czy pomoc. I faktycznie, czytając Na zgodę… uśmiechałam się pod nosem, ponieważ te tematy zawsze są newralgiczne w ciągu tygodnia, a dochodzący stres jedynie je potęguje. Pomocne są przykłady zaczerpnięte z terapii, które przeprowadzała autorka. Dodają one książce prawdziwości i faktycznie pokazują dany problem w realnym świecie, a nie tylko na kartkach papieru. W ten sposób faktycznie można spojrzeć na swój związek, problemy i kłótnie w nim występujące. Jednak dla mnie najbardziej pomocne okazały się pytania zadane przez autorkę na koniec każdego z rozdziałów. Dały one chwilę nad zastanowieniem się, jak to faktycznie wygląda u nas.  
Czytaj więcej

Nasze patronaty

Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie - Katarzyna Rygiel,   Magdalena Kozieł-Nowak
Katarzyna Rygiel, Magdalena Kozieł-Nowak
Masia Czarownica - Anna Onichimowska
Anna Onichimowska
Good morning, Petra! - Agnieszka Suchowierska,   Katarzyna Kołodziej
Agnieszka Suchowierska, Katarzyna Kołodziej
Romans z włamywaczem -  Edgar Wallace
Edgar Wallace
Postaw mi kawę na buycoffee.to