Trzy żywioły - Simona Kossak

Trzy żywioły. Simona Kossak. Marginesy 2022

Tym razem, skupiając się na ziemi, wodzie i powietrzu, mamy okazję poznać zwyczaje najczęściej spotykanych przedstawicieli tych trzech żywiołów. Wszystkie historie, do czego fani autorki już przywykli, żywo odzwierciedlają jest osobliwy stosunek do przyrody. Nie brak tu więc zdrobnień czy nawet infantylności. Nie burzy to jednak czytelniczej przyjemności poznawania ciekawostek, brakuje natomiast współczesnej korekty do danych podawanych przez Kossak. Przez to też można na całość spojrzeć bardziej przez palce, jako typową gratkę dla miłośników tej formy opowiadania .
Czytaj więcej
Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce  - Sylwia Góra

Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce. Sylwia Góra. MArginesy 2022

Autorka już na samym początku stawia bardzo istotne założenie, jakim kierowała się w pracy nad książką. Wysłuchane historie bohaterek, traktowała z ograniczonym zaufaniem. Tam, gdzie było to możliwe, pozyskane informacje weryfikowała z ludźmi ze środowiska danych kobiet, a gdy nie było to możliwe, musiała im zwyczajnie uwierzyć. Tak więc czy bohaterki tej książki mówią prawdę i tylko prawdę? Pozostaje w to wierzyć, nikt nie ma prawa tego kwestionować. Czytanie ich historii jest brutalnym doświadczeniem, niekiedy nawet kryminalnym.
Czytaj więcej
Będzie bolało - Adam Kay

Będzie bolało. Adam Kay. Insignis 2022

Opisywany w formie dziennika, sześcioletni czas pracy autora na oddziale położniczym w publicznym szpitalu, to w zasadzie gorzka lektura. Mimo kosmetycznych różnic w standardach, służba zdrowia w każdych kraju pełna jest absurdów. Jednocześnie, pełna jest idealistów i szaleńców, którzy mimo wielu przeciwności, starają się, aby ten, często bezduszny medyczny świat, był jak najprzyjemniejszy dla pacjentów. Ci, również nie są bez winy, co także żywo relacjonuje Kay.
Czytaj więcej
Czas zdrajców - Marek Krajewski

Czas zdrajców. Marek Krajewski. Znak 2022

Czas zdrajców to kolejna odsłona szpiegowskiej strony twórczości Marka Krajewskiego. Jej bohaterem jest Edward Popielski, doskonale znany już z serii Breslau. Tym razem autor w stworzeniu fabuły wspomógł się postacią majora Jana Henryka Żychonia, asa polskiego wywiadu. Wikła go, wraz z Łyssym, w intrygę, która zmąci zarówno sytuację polityczną, jak i… serce jednego z panów.
Czytaj więcej
Historia syna - Marie-Hélène Lafon

Historia syna. Marie-Hélène Lafon. WL 2022

Ślad opowieści Lafon zostanie we mnie na długo. To surowa, prosta, napisana w powściągliwym stylu opowieść o dojrzewaniu, trudnych relacjach z rodzicami, nieobecnej matce i tragedii rodzinnej. Międzypokoleniowe traumy naznaczają tę literaturę swoim ciężarem, ale przecież jest w niej miejsce na nadawanie sensu, na odnajdywanie swojej niełatwej tożsamości, które daje nadzieję, że nie ma sytuacji, w których nie możemy dotknąć swojego człowieczeństwa z czułą uwagą. 
Czytaj więcej

Konkursy

Marcel Proust
Czas trwania: 21-06-2022 - 26-06-2022
Nadia - Elisabeth Norebäck
Czas trwania: 21-06-2022 - 26-06-2022