Wysokie progi. Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Wydawnictwo MG 2024
Mogę pokusić się o stwierdzenie, że jestem dumna z głównej bohaterki. Oczywiście już w pierwszej części była niebywale zdeterminowana i zaradna. W drugiej natomiast widać pewną zmianę w postrzeganiu siebie oraz własnej wartości. Zmianę na plus. Tak samo jak Złota Maska, jest to powieść z roku 1935, dlatego wybitnie cieszy mnie przedstawienie bohaterki jako kobiety silnej, która poza aspektem rodowodu (który jest oczywiście absurdalny), na każdym stopniu udowadnia przewagę nad swoim mężem, mężczyzną, który nawet nie zasługuje na to miano. Nie krytykuję kreacji tej postaci, wręcz przeciwnie! Napisanie tak irytującego bohatera nie zdecydowanie nie należy do rzeczy prostych.
Złota Maska. Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Wydawnictwo MG 2024
Podczas lektury towarzyszyły mi również skrajne emocje, raz musiałam zmierzyć się z konserwatywnym, seksistowskim Antonim Nieczajem, który nie był zresztą jedyną postacią o podważalnych poglądach i zachowaniach, z drugiej jednak strony czekała na mnie Magda, której kibicowałam w spełnianiu własnych marzeń. Moja rada – warto zapamiętać nazwiska postaci drugo, a nawet trzecioplanowych! Jest to konieczne do zapoznania się z drugą częścią losów głównej bohaterki!
To tylko dżuma. Ludmiła Ulicka. Wydawnictwo Literackie 2024
Paradoksalne i dość śmieszne jest to, że do wyłapania potencjalnie zarażonych wykorzystywana jest NKWD. Jednostka, która znajdowanie i „znikanie” ludzi miała opanowane do perfekcji. Struktura, która była synonimem terroru i zagrożenia nagle zaczęła działać po to, by to potencjalne zagrożenie zniwelować. Ludmiła Ulicka świetnie opisuje metody działania NKWD w kontekście usiłowania znalezienia osób, które mogły być potencjalnymi nosicielami
Furia i inne opowiadania. Silvina Ocampo. Wydawnictwo Literackie 2024
Proza Ocampo ma to do siebie, że wytrąca nas z rzeczywistości i przenosi w dziwne, ale jakże niesamowite światy. A te światy utkane są z naszych fobii i lęków, czai się w nich szaleństwo, któremu pozwólmy na chwilkę wkraść się do naszych umysłów.
Ask for Andrea. Noelle West Ihli. Otwarte 2024
Oczyma jednej z zamordowanych obserwujemy codzienne życie Carsona — męża i ojca dwóch słodkich dziewczynek, które nie domyślają się, że żyją z potworem. Jego prawdziwą naturę wyczuwa tylko kot, który wie, że musi dzielić teren z drugim drapieżnikiem. Napięcie staje się niemalże nieznośne, gdy w pełni zaangażowani emocjonalnie kibicujemy dziewczynom w ich zmaganiach, by sprawiedliwości stało się zadość.