Królowa Charlotta. Opowieść ze świata Bridgertonów	  Królowa Charlotta - Julia Quinn

Królowa Charlotta. Julia Quinn, Shonda Rhimes. Zysk i S-ka 2023

Królowa Charlotta Julii Quinn to nie tylko uroczy i zabawny romans historyczny, ale powieść, która porusza wiele ważnych spraw, takich jak dyskryminacja czy wykluczenie społeczne. I choć osiemnastowieczna czarnoskóra arystokracja Wielkiej Brytanii ma z prawdą historyczną niewiele wspólnego, to podjęte przez pisarkę problemy są jak najbardziej realne i istniejące do dzisiejszego dnia. Siłę, mądrość i rolę kobiet w ówczesnym społeczeństwie doskonale odzwierciedlają czołowe bohaterki, Charlotta uosabia wychodzącą z kokonu skostniałą monarchię, a Lady Danbury cechuje spryt, przebiegłość i ambicja.
Czytaj więcej
Nasze winy  - Louise Kennedy

Nasze winy. Louise Kennedy. Wydawnictwo Poznańskie 2023

Kennedy, pomimo że jest bardzo oszczędna w słowach (sama do tej pory jestem pod wrażeniem, że tak wiele zamknęła między wierszami) potrafi pokazać wszystko, od tych miłych, ciepłych chwil to gorzkich i brutalnych zachowań. Zamachy, bomby, strzelania, pobicia, strach, zastraszanie i  ogromna niemoc wobec drugiego człowieka. To wszystko przebija się na pierwszy plan powieści Nasze winy. I dopiero na tym tle osadzony jest zakazany romans. Zakazany i niejako zabroniony, ponieważ jego konsekwencje na zawsze odbiją sią na losach bohaterów.
Czytaj więcej
Marcelinka. Opowieść dla bardzo wrażliwych dzieci i ich rodziców  - Katarzyna Kucewicz

Marcelinka. Opowieść dla bardzo wrażliwych dzieci i rodziców. Katarzyna Kucewicz. Frajda 2023

Mam wrażenie, że temat bardzo wrażliwych dzieci jest w literaturze młodzieżowej i dziecięcej pomijany lub nie poruszany. Natomiast obecnie mówienie o wrażliwości jest niezwykle ważne. Dzieciaki nie rozumieją jeszcze, że możemy się od siebie różnić nie tylko wyglądem, ale także sposobem postrzegania świata. To niezwykle cenna lekcja dla dzieciaków. Z drugiej strony ważne miejsce w książce zajmuje postać mamy. To ona codziennie musi się mierzyć z wyzwaniem, jakie przed nią stawia córeczka. Czasem musi zacisnąć zęby, czasem schować frustracje i zaakceptować wrażliwość swojego dziecka.
Czytaj więcej
Podwilcze - Martyna Bunda

Podwilcze. Martyna Bunda. Wydawnictwo Literackie 2023

Martyna Bunda w swojej najnowszej powieści stworzyła doskonałe w swej niedoskonałości bohaterki. Wchodzimy do ich świata, który niekiedy wypełniony jest smutkiem i samotnością, ale też czułością, okazywaną drugiej osobie poprzez delikatne, prawie niezauważalne gesty. Autorka w niezwykły sposób opisała relację na poziomie uczennica – mistrzyni, a także wręcz metafizyczną więź między człowiekiem i psem.
Czytaj więcej
Pola i Piotruś. Nowy kolega. Ślimak - Camilla Reid,   Axel Sheffler

Pola i Piotruś. Nowy kolega. Ślimak. Camilla Reid, Axel Scheffler. Wilga 2023

Ja wraz z moim dzieckiem jesteśmy zauroczeni Polą i Piotrusiem. Za każdym razem stwarzają nam ogrom tematów do rozmowy i jest to świetne. Co więcej uwielbiam wydanie tej książki. Twarda oprawa, format, który sprawdza się w każdej sytuacji  i jest wygodny także do trzymania w małych rączkach. Dodatkowo piękne ilustracje, bardzo żywe, ale nie krzykliwe działają na ogromny plus. Książkę polecam dla rodziców i dzieciaków do 3–4 lat. Mój trzylatek jest zachwycony, ale czuję, że wkrótce ilość tekstu będzie już niewystarczająca.
Czytaj więcej

Konkursy

Konkurs z Wydawnictwem Filia
Czas trwania: 05-06-2023 - 11-06-2023

Nasze patronaty

Pleban z Wakefield - Oliver Goldsmith
Oliver Goldsmith
Znachor - Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Ostatnia z rodu - Paweł Jasienica
Paweł Jasienica
Powrót do Domu - Katarzyna Enerlich
Katarzyna Enerlich
Czas odnaleziony - Marcel Proust
Marcel Proust