Stan splątania

Stan splątania - Roksana Jędrzejewska-Wróbel
bcy sobie, oddzielni, zaplątani w codzienne obowiązki, zniewoleni przez lęki. Kto mógł przypuszczać, że staną się sobie tak potrzebni, jak Harry, Hermiona i Ron!
 
Maria. Codziennie garść suplementów i paskudne smoothie. „Zdrowe i smaczne” – z pewnością! A na święta plastikowa choinka z supermarketu i wigilia z cateringu, bo – jak twierdzi mama – nie można tracić życia na drobnostki.
 
Lena. Zawsze ze słuchawkami na uszach. To jedyny sposób, żeby odciąć się od ludzi. Niespecjalnie ich lubi. No i mama… Czasami myśli, że to raczej ona sama jest matką w tej rodzinie. Czuje się stara i zmęczona. Ale może porysuje, kiedyś to lubiła…
 
Miłosz. W naciągniętym na głowę kapturze, z wielkim futerałem na wiolonczelę. Osobny. Nie lubi się wychylać. Gdyby tylko bluza mogła działać jak peleryna niewidka... Dość tego! Musi być silny, bo „świat nie jest miejscem dla słabeuszy”.
 
Choć chodzą do jednej klasy i mieszkają na tym samym osiedlu, właściwie się nie znają. Nie pomaga też ciągła presja – koniec szkoły, egzamin ósmoklasisty i mityczne punkty - za świadectwo, olimpiady, konkursy i wolontariat. Właśnie, wolontariat! Maria, Lena i Miłosz mają go odbyć w domu spokojnej starości…i nagle okazuje się, że to początek czegoś nowego i odświeżającego. Doświadczenie, które zmieni nie tylko ich, ale także ich rodziny.
 
Nagradzana autorka Praktycznego Pana, Siedmiu wspaniałych oraz serii książek, na podstawie których powstał serial Pamiętnik Florki, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, tym razem napisała książkę dla nieco starszego pokolenia młodych czytelników, choć tak naprawdę Stan splątania to powieść międzypokoleniowa.
 
Fragmenty książki w interpretacji Moniki Kwiatkowskiej do odsłuchania na w Radio Dzieciom.
 
 
Boże i Bogini, jak mnie ta książka urzekła... Fabułą, językiem, wszystkim. Nie powinno to dziwić, skoro Roksana Jędrzejewska-Wróbel jest wybitną, nagradzaną polską pisarką kierującą swoje dzieła do młodego czytelnika. Nie powinno to dziwić, skoro wydaje swoją pierwszą powieść dla nastolatków w Wydawnictwo Literackie, które wydaje przecież także książki Olga Tokarczuk. Nie powinno to dziwić, gdy książkę matronatem obejmuje zarówno Kosmos dla Dziewczynek, jak i Trzy Kropki księgarnia z fenomenalną Ula Rodziewicz-Kropiwnicka na czele. No ale wiedzieć to wszystko, a przekonać się na własnej skórze podczas czytania to inna bajka. I ileż tutaj jest skarbów...  - Przemek Staroń