W Zapominamy. O działaniu pamięci i zaletach niepamiętania Scott A. Small zabiera nas w podróż po mózgu. Naszym celem jest obejrzenie go pod kątem pamięci. Jako neurolog i psychiatra oraz dyrektor Centrum Badań nad Chorobą Alzheimera na Uniwersytecie Columbia, autor rozpatruje pamięć z różnych perspektyw, ale wszystko poparte jest przytaczanymi badaniami i naprawdę pozwala odrobinę przybliżyć się do zrozumienia, w jaki sposób funkcje poznawcze osłabiają się na skutek chorób, a jak z powodu naturalnego starzenia się organizmu.
Zdolność do naturalnego zapominania powiązana z umiejętnością generalizacji ma swoje szerokie konsekwencje, jeśli chodzi o spektrum autyzmu, a PTSD jest z tej perspektywy wyjaśnione jako "toksyczny przyrost pamięci emocjonalnej, której objawy pod postacią retrospekcji można uznać za pewien rodzaj emocjonalnej hipermnezji". Hipokampy pojawiają się prawie na każdej stronie i widać, że autor jest rozkochany w swojej dziedzinie. Kocham czytać pasjonatów! Pomimo badawczego spojrzenia na poruszane tematy, nie traci jednak nigdy z pola widzenia człowieka. Pacjenci, jak i czytelnicy, traktowani są z szacunkiem, a celem publikacji jest poszerzenie społecznej wiedzy o procesach związanych z pamięcią.
Z wielką ciekawością zagłębię tematy, które w popularnonaukowy sposób zostały przedstawione w tej książce, dzięki której zapominanie zyskuje nową twarz.