Gdzieś w Afryce leży Szklane Miasto Verdopolis, w którym budynki, ulice i zwyczaje przeniesione są prosto z Anglii. Pogoda jest również typowo angielska – zrywający się znienacka wiatr, szeleszczące w nocy drzewa i krople deszczu stukające o okiennice są tłem dla ludzkich namiętności, podszytych często powiewem grozy, niepewności i intrygi.
Pięć młodzieńczych opowiadań Charlotte Brontë zebranych w jeden zbiór opatrzony tytułem „Sekret” to przeniesienie się do sekretnej krainy Angrii, stworzonej przez pisarkę i jej brata Branwella. Angria to przekroczenie granicy między jawą a snem, połączenie wyobraźni brata i siostry i stworzenie jednej tożsamości literackiej, która doprowadziła Charlotte do wycieńczenia psychicznego i fizycznego, do dominacji postaci literackich nad jej własnym życiem.
Jej opowiadania traktują o miłości – niespełnionej, pięknej, niespodziewanej, pełnej intryg i co najważniejsze – silniejszej od śmierci. Przepełnione są młodzieńczą naiwnością i fantazją o związkach damsko-męskich. Są też obrazem różnic klasowych między ludźmi, które może są niewygodną przeszkodą, ale zawsze do pokonania.
Brontë eksperymentuje z różnymi stylami narracji i miesza je podobnie jak ciąg wydarzeń czy historie bohaterów, które nie zamykają się w jednym opowiadaniu, ale przenikają do kolejnych. Przenikną również do jej późniejszych dzieł, do których są doskonałym wstępem.
Wydawnictwo MG od dłuższego czasu raczy wielbicieli twórczości sióstr Brontë wznawianiem wydań ich najsłynniejszych powieści, jak i wydawaniem nieznanych na polskim rynku księgarskim do tej pory tytułów. „Sekret” zalicza się do tego drugiego grona i mimo że jest dopiero młodzieńczą próbą literacką Charlotte, to jest również zapowiedzią jej późniejszych dzieł, takich jak „Dziwne losy Jane Eyre” czy „Villette”. Dlatego też warto sięgnąć po ten zbiór, aby zobaczyć jak rozwijał się talent literacki autorki zaliczanej do klasyki literatury angielskiej.