Rola psa w życiu człowieka przeszła w ostatnim dziesięcioleciu sporą metamorfozę. Głownie za sprawą wielu naukowych publikacji jak i samego faktu, iż inaczej postrzegamy psią obecność przy swoim boku. Nic więc dziwnego, że poradniki dotyczące wychowania, tresury i życia z psem, zajmują coraz więcej miejsca na księgarskich półkach. Świadomość tego, co może zaoferować nam czworonóg, skłania do coraz lepszego poznawania psiego behawioryzmu.
Nowością w tym temacie jest Pies w mieście autorek bloga Co pies na to?. Trenerki Magdalena Horodyńska i Katarzyna Migdał, zajęły się istotnym tematem, jakim jest pomoc w oswojeniu życia w miejskim pędzie psom, które nie zawsze potrafią się odnaleźć w fundowanej im przez właściciela rzeczywistości. Sama, jako posiadaczka psa lękliwego, wiem, jak z pozoru błahe sytuacje potrafią być skrajnie odebrane przez psi mózg.
Analizując najczęściej spotykane na miejskich spacerach sytuacje, autorki wyjaśniają mechanizmy odpowiedzialne za zachowanie jak i techniki korygujące, które bez wcześniejszego uczestnictwa w szkoleniu właściciel może z powodzeniem stosować samodzielnie. Uwaga skupiona jest nie tylko na wskazówkach, jak stworzyć swemu pupilowi najbardziej efektywny czas podczas codziennych spacerów, ale przede wszystkim na tym, aby prawidłowo odczytywać sygnały wysyłane nam przez psa. Zrozumienie potrzeb czworonożnego przyjaciela jest kluczem do zbudowania zdrowej relacji.
Rzecz jasna, przeanalizowany został cały etap życia z psem – od wyboru rasy, po naukę psa życia w domu, umacnianie preferowanych zachowań i wyznaczanie granic. Bardzo słusznie autorki wspominają o pracach Alexandry Horowitz oraz Najpierw wytresuj kurczaka Karen Pryor, również uważam, że zapoznanie się z tymi publikacjami jest konieczne w procesie zrozumienia psich potrzeb.
Uważny czytelnik, zainteresowany zmniejszeniem dyskomfortu życia swojego psa w miejskim zgiełku, jest w stanie pomóc pupilowi w wielu sytuacjach dzięki wskazówkom zawartym w przewodniku.