Już we wstępie autor zaznacza, że w szkole średniej zastanawiał się czy kiedykolwiek w życiu przyda mu się matematyka. Do dziś dnia uczniowie myślą, że dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzieleni i ewentualnie procenty są przydane. A później przychodzi życie i należy obliczyć objętość jakiejś trudnej bryły lub powierzchnię, na którą musimy zakupić tapetę i zaczynają się schody. Szukanie w Internecie wzorów i sposobów obliczenia ich. Z podobnego założenia wychodzi Jakub Szczepanik, który pokazuje w swojej książce fascynujący świat matematyki, gdzie obliczenia, równania stają się swoistą opowieścią.
Książka przenosi nas w podróż przez różnorodne obszary matematyki, prezentując jej zastosowania, ciekawostki oraz związki z rzeczywistym światem. Każda opowieść to nowa przygoda, która ukazuje matematykę jako niezwykle wszechstronną i inspirującą dziedzinę. Autor w mistrzowski sposób potrafi tłumaczyć złożone koncepcje matematyczne w sposób przystępny dla każdego czytelnika, niezależnie od jego wcześniejszego doświadczenia z matematyką. Dzięki temu książka jest równie atrakcyjna dla miłośników matematyki, którzy chcą wytłumaczyć znajomym istotę tej nauki.
W Matematycznych opowieściach autor stara się odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób możliwe jest zebranie tak ogromnych sum pieniędzy na WOŚP, dlaczego hotele stosują overbooking i czy jest to opłacalne. Wykorzystując równania matematyczne pokazuje dlaczego dwie porażki oznaczają sukces i w jaki sposób wykorzystać jeden z paradoksu, żeby rozładować korki w mieście.
Książka nie tylko dostarcza wiedzy, ale również inspiruje do refleksji nad potęgą ludzkiego umysłu i jego zdolności do abstrakcyjnego myślenia. Matematyczne Opowieści to lektura, która rozbudza ciekawość, stymuluje intelekt i otwiera umysł na nieograniczone możliwości, jakie niesie za sobą świat matematyki. Dla każdego, kto poszukuje zarówno intelektualnej rozrywki, jak i edukacyjnych doznań, ta książka będzie prawdziwym skarbem. Ja bawiłam się świetnie i polecam każdemu taką formę zabawy i ćwiczenia szarych komórek. Matematyka potrafi być fascynująca.