Matematyczne opowieści

Matematyczne opowieści - Jakub Szczepaniak

Książka prezentująca nieoczywiste oblicza matematyki! Poznaj paradoksy, zasady, łamigłówki i zagadki rządzące życiem każdego z nas!

Jak matematycznie opisać logikę działania słynnego Paragrafu 22 oraz szanse na zwycięstwo w różnych wariantach tzw. rosyjskiej ruletki? Czy koniec świata jest bliski? Czym są liczby przestępne? Jak rozładować korki w mieście? Matematyczne opowieści to ciekawe i bardzo intrygujące spojrzenia na takie zagadnienia, gdzie nie spodziewalibyście się natknąć na matematykę: przepowiednie senne, wędkarstwo, udział w plebiscytach i grach skazanych z góry na porażkę, korki w mieście, kulisy overbookingu, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i wiele innych. Opisano tu również kilka zaskakujących paradoksów, matematyczne tricki i nierozwiązane do dzisiaj zagadki.

Matematyczne opowieści to najnowsza książka autora takich bestsellerów jak chociażby Jaśniej proszę, czyli przyjazna twarz matematyki, Igrzyska matematyczne oraz Przechytrzyć MURPHY’EGO, czyli matematyka na co dzień.