„Światem rządzi pieniądz” oraz „jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze” – te dwie ludowe mądrości, z którymi spotkać możemy się podczas typowej dyskusji o wszystkim i o niczym, podczas pierwszego lepszego rodzinnego spotkania, zdają się zadziwiająco dobrze oddawać rzeczywistość w jakiej przyszło nam egzystować. Nie dziwi też nikogo fakt, że polityka wielkich mocarstw bardzo często skupiona jest na pieniądzu. Jednak jak to wygląda w praktyce, jest o wiele cięższe do rozgryzienia. Dlatego, żeby prawda mogła wyjść na jaw, potrzeba odpowiedniego człowieka, który odważy się tym wszystkim podzielić, kogoś przesiąkniętego systemem, z latami doświadczeń. Potrzeba wyznań ekonomisty od brudnej roboty.
Hit Man. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty autorstwa Johna Perkinsa, to drugie wydanie książki o podobnym tytule, pozbawionym jedynie przedrostka „nowe”. Zmiana ta, to nie tylko dodruk i nowa okładka, ale też uaktualnienie i poszerzenie książki o aż 15 nowych rozdziałów (co stanowi ponad 1/3 całości). Odpowiada za to sam autor, w związku z licznymi pytania i prośbami o wyjaśnienie niektórych poruszonych kwestii, a także uzupełnienie pewnych wątków i dostosowanie treści do teraźniejszych. Oryginalnie bowiem, książka wyszła w USA w 2004 roku. Za oba wydania w Polsce, odpowiednio 2006 i 2017, odpowiada Wydawnictwo Studio Emka.
Przyglądając się bliżej charakterowi lektury można dostrzec, że książka Perkinsa to coś na pograniczu dziennika, autobiografii i literatury faktu. Autor przede wszystkim skupia się na swoich prywatnych doświadczeniach, począwszy od raczej burzliwego etapu młodości, przez proces stawania się ekonomistą od brudnej roboty, aż po konkretne przypadki z jego kariery zawodowej. Dodatkowo wzbogaca także tekst o swoje przemyślenia i opinie, znajdujące się głównie w nowej, ostatniej części książki. Całość napisana jest stosunkowo prostym, łatwym do zrozumienia językiem, a wszelkim kwestiom wymagającym głębszego wyjaśnienia, została poświęcona odpowiednia uwaga. Nie brakuje także aspektu historycznego, czyli odpowiedniego przygotowania czytelnika do zagłębiania się w nowe sytuacje opisywane przez autora.
To, co jednak najbardziej zaskakuje, to rzeczywiste spojrzenie na reguły rządzące światem. Książkę można by traktować nawet jako thriller polityczny, gdyby nie pewność, że opisane przez Perkinsa zdarzenia naprawdę miały miejsce. Mamy konkretne przypadki, konkretne państwa i nazwiska, oraz konkretne skutki. Jednak kim są ci ekonomiści od brudnej roboty, o których tyle mowa? Są to sowicie opłacani profesjonaliści, których zadaniem jest oszukiwanie władz państw, za pomocą fałszywych raportów, przekupstw czy innych form wymuszenia decyzji, na zaciąganie ogromnych pożyczek, mających w teorii zapewnić wzrost gospodarczy, a w praktyce będących maszyną do zarabiania pieniędzy na korzyść korporacji czy organizacji międzynarodowych.
Podsumowując, Hit Man. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty skłania do refleksji, nie tylko nad obecną polityką mocarstw, a także procesem jaki do tego doprowadził, oraz tego, jak można zminimalizować, lub chociaż zapobiec podobnym scenariuszom w przyszłości. Perkins ujawnia historię, które nie tylko wiele go kosztowała, ale także obnażyła pewien niewygodny temat. Historię, którą każdy powinien poznać, ponieważ kształtuje ona świat w jakim żyjemy.