Heartstopper podbił serca tysięcy czytelników na całym świecie. Kiedy książka pojawiła się na rynku w 2018 roku, zrobiła ogromne wrażenie na odbiorcach, a słyszał o niej chyba każdy nastoletni molik książkowy. Seria od pierwszego tomu przeciera ścieżki literatury o tematyce LGBTQIA+, skierowanej do młodych ludzi w Polsce. Bardzo się z tego cieszę, bo uważam, że takie książki są bardzo potrzebne i należy po nie sięgać nie tylko z okazji Pride Month.
Historia opowiada o dwóch nastoletnich chłopcach i ich relacji. Czternastoletni uczeń liceum Truham – Charlie – zakochuje się w rok starszym koledze Nicku, z którym dzieli ławkę. Nick i Charlie są razem od czterech miesięcy. Spędzili razem prawie całe wakacje. To lato było dla nich wspaniałe i obaj chłopcy zakochali się w sobie jeszcze bardziej, a ich więź bardzo się pogłębiła. Charlie intensywnie zastanawia się nad wyznaniem Nikowi, że go kocha. Jednak po wszystkim, co przeszedł, boi się, że przyjaciel nie odwzajemnia jego uczuć. Nick zaś bardzo martwi się o swojego chłopaka i jego problemy z odżywianiem. Zaczyna szukać na ten temat informacji w Internecie i dowiaduje się, że Spring może cierpieć na zaburzenia odżywiania.
Chłopcy będą musieli wspólnie stawić czoła wielu problemom. Chorobie Charliego, długiej rozłące, kolejnej klasie i coming outowi się przed ojcem Nicka.
Czy wspólnie dadzą radę pokonać problemy? Czy uda się powstrzymać chorobę Charliego zanim dojdzie do tragedii?
Wbrew pozorom Heartstopper to nie tylko opowieść o miłości, ale też o nietolerancji wobec osób LGBTQIA+ oraz problemach dorastającej młodzieży niezależnie od płci i orientacji. Poprzednie tomy przeczytałam jednym tchem, tak stało się również w przypadku “czwórki”.
Długo wyczekiwany czwarty tom napisany i zilustrowany przez Alice Oseman, niedawno pojawił się w Polsce. Oseman to bardzo młoda i uzdolniona autorka, nie boi się poruszać trudnych tematów w swoich historiach. Książki tej pisarki to wartościowe pozycje młodzieżowe, uczące tolerancji i szacunku w stosunku do każdego człowieka, niezależnie od jego orientacji seksualnej. W swoich opowieściach porusza wiele problemów: choroby psychiczne, z którymi często borykają się młodzi, zaburzenia odżywiania, brak akceptacji społecznej, samookaleczanie czy depresja.
Takich książek w Polsce brakowało, a patrząc na poziom nietolerancji w społeczeństwie, jasno widać, że wielu czytelnikom być może ta seria wskaże nowe perspektywy i da spojrzenie na wiele trudności współczesnych nastolatków.
Niesłychanie ważne jest to, iż koniec tego tomu autorka informuje, gdzie szukać pomocy w razie problemów ze zdrowiem psychicznym. I mówi nam, że ,,miłość nie leczy choroby psychicznej! Tego w czwartym tomie uczy się Nick: może towarzyszyć Charliemu, ale on sam musi odnaleźć swoją drogę do zdrowia”
Biorąc pod uwagę historię opisaną w książce ten tom Heartstopper’a jest szczególnie ważny. Pokazuje, że walka z chorobą psychiczną jest niekiedy bardzo trudna i żmudna. Trzeba mieć wiele zaparcia i odwagi, żeby się ją pokonać, ale możliwe zwłaszcza jeśli wspierają cię bliskie osoby.
Popularność komiksu wśród czytelników na całym świecie zaowocowała powstaniem serialu na platformie Netflix, którego jestem ogromną fanką. Alice Oseman poinformowała również, że produkcja została przedłużona o dwa kolejne sezony z czego bardzo się cieszę.
Jeśli jeszcze nie znacie Heatstopper’a, to gorąco polecam wszystkie tomy tej serii, a czwarty z pewnością dorównuje im zarówno pod względem treści i grafiki. Bardzo, bardzo polecam i z ogromnym zniecierpliwieniem wypatruję kolejnej części!