Młodzi przyrodnicy. W górach. Pająki

Młodzi przyrodnicy. W górach. Pająki - Patrycja Zarawska

W książce "W górach” czytelnicy zobaczą, jak wygląda przyroda w polskich górach podczas całego roku kalendarzowego. Będą wędrować razem z niedźwiedzicą Kamą i jej młodymi od wczesnej wiosny, kiedy to niedźwiedzica obudziła się z zimowego snu, aż do późnej jesieni, gdy stara się jeść jak najwięcej, żeby przygotować się do kolejnej hibernacji. Dowiedzą się, jak niedźwiedzie zdobywają pożywienie, jak uczą młode samodzielności i jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa. Poznają wygląd i zwyczaje innych zwierząt zamieszkujących górskie szczyty, hale i lasy: wilków, rysi, kun, świstaków, kozic, mysikrólików, puchaczy i wielu innych. Zaobserwują pluszcza nurkującego w rwącym potoku i ptaki przygotowujące się do jesiennych wędrówek.

Dzięki pięknym, realistycznym ilustracjom zobaczą gniazdo orłów na niedostępnym skalnym występie, górskie hale pokryte dywanem kwiatów, wezbranych górski potok. Dowiedzą się, jak wygląda piętrowy układ roślin, czym są hala i halny oraz jak podczas toków zachowują się głuszce i skąd pochodzi ich nazwa.

 

Pająki są naprawdę fascynujące! Jedne rozpinają wśród gałęzi pionową, koncentryczną sieć łowną. Inne rozwieszają w zaroślach pajęczynę w postaci płachty lub hamaka. Jeszcze inne tworzą w jakimś kąciku pułapkę w formie lejka. Są również takie, które niczego nie budują, tylko niczym Spiderman wypuszczają nić asekuracyjną i skaczą na ofiary. Większość poluje na owady, ale niektóre… udają ofiary złapane w sieć, żeby pożreć innego pająka.

W książce "Pająki” czytelnicy przyjrzą się polskim pająkom z bliska w ich naturalnym środowisku. Dowiedzą się, gdzie ich szukać i jak je rozróżniać. Poznają typy pajęczyn i zaobserwują, jak konstruuje się je krok po kroku. Dowiedzą się, jak wyglądają pajęcze gody, gdzie samice składają jaja i czy opiekują się młodymi. Rozszyfrują zagadkę babiego lata. Poznają pająka o najsłodszej polskiej nazwie – zyzusia tłuściocha, a także gatunek, który umie biegać po wodzie i nurkować albo udawać… mrówkę. Dowiedzą się, które pająki mieszkające w domach są naszymi sprzymierzeńcami i dlaczego nie należy ich zabijać.