Balcerowicz z Rivii, czyli o liberalnym obliczu fantasy

Włączanie Sapkowskiego do walki z „lewicowym” Noblem dla Tokarczuk jest naprawdę zabawne. Osoby, które to robią, chyba pominęły fragment „Chrztu ognia”, w którym Jaskier wspominał o aborcji jako prawie kobiety do decydowania o swoim ciele. A może rację ma Marcin Zwierzchowski, który nie tak dawno napisał: „Internet to gość na twitterze, który w dyskusji o "słowiańskości" w '"Wiedźminie", na moje przytoczenie słów Andrzeja Sapkowskiego z wywiadu sprzed miesiąca, opowiada, że na Reddicie pisali co innego”[2].
Czytaj więcej

Wreszcie ktoś pomyślał o księgarzach

Aż wreszcie nadszedł ten dzień: mesjasz polskiego reportażu w końcu dostał najważniejszą polską nagrodę. Nie mam dostępu do twardych danych, ale jeśli Nike dla Mariusza Szczygła nie przełożyła się znacząco na wzrost sprzedaż „Nie ma”, to znaczy, że Polacy mają tę nagrodę po prostu gdzieś i nie ma co sobie nią zawracać głowy. Jestem jednak przekonany, że po zeszłotygodniowym ogłoszeniu wyników, polski księgarz mógł wreszcie odetchnąć.
Czytaj więcej
Felieton - Magdalena Ciechańska

Bóg staje się doświadczającym ciałem – poezja bożonarodzeniowa. Magdalena Ciechańska. Felieton

         Wiele kolęd to tkliwe liryczne kołysanki, w których najpełniej widać intymną relację matki i dziecka. Dość tu wspomnieć dwie bardzo znane: Lulajże Jezuniu oraz Gdy śliczna panna. Obfitują one w zdrobnienia i spieszczenia, budujące atmosferę suavitas (słodyczy): perełko, aniołeczku, kwiateczku, gwiazdeczko, dzieciąteczko, Jezuniu itd. Na styl słodki w pieśniach składają się ponadto wyrazy onomatopeiczne, takie jak: lili laj, lulaj, cyt cyt.
Czytaj więcej
Felieton - Magdalena Ciechańska

Campy czy trashy? Kontrowersyjna sesja modowo-literacka. Magdalena Ciechańska. Felieton

Gdzieś tu w moim odczuciu tkwi punkt zapalny. Być może zdjęcia nie wywołałyby aż takiego oburzenia, gdyby zamiast wzmianek o markach ubrań były one opatrzone fragmentami utworów zmarłych pisarek. Tym, co może boleć odbiorcę, jest zdegradowanie sacrum (literatury) na rzecz profanum (mody).
Czytaj więcej
Felieton - Magdalena Ciechańska

Poniedziałek – ja, wtorek – ja, środa – ja, czwartek – ja. Felieton. Magdalena Ciechańska

Ostatnimi czasy mieliśmy na rynku wydawniczym wysyp literatury pamiętnikarskiej: Iwaszkiewicz, Mrożek, Białoszewski, Sontag, Gombrowicz… Nie zabrakło „pamiętników w duecie” – Dziennika Mistrza i Małgorzaty oraz „romansu amerykańskiego” Tyrmandów.
Czytaj więcej

Konkursy

Jesienny konkurs patronacki z Wydawnictwem MG
Czas trwania: 18-10-2021 - 24-10-2021