Fistaszki zebrane 1965-1966. Charles M. Schulc. Nasza Księgarnia 2013
Fistaszków nikomu nie trzeba przedstawiać. Snoopy, Charlie Brown, Lucy, Linus mają dziś ponad 60 lat i od dawna stoją na piedestale komiksowych bohaterów. Podbili serca kilku pokoleń i nie dadzą łatwo usunąć się w cień. W maju ukazał się kolejny, już ósmy, tom Fistaszków zebranych, wspaniałej kolekcji słynnych historyjek Charlesa Schulza.
Ten krótki komiks zaczął ukazywać się w 1950 roku, a nowe obrazki gościły na łamach prasy aż do roku 2000. Przez te wszystkie lata Fistaszki dorobiły się niesamowitych statystyk, jeśli chodzi o popularność i zasięg, to 335 milionów czytelników na całym świecie naprawdę robi wrażenie. Trudno jednoznacznie określić na czym opiera się urok tych historyjek. Specyficzne poczucie humoru, prosta kreska, niebanalne postacie, wnikliwe spostrzeżenia – wszystko to sprawia, że Fistaszki budzą wielką sympatię i nazywane są arcydziełem wśród komiksów.
Twórczość Schulza jest przede wszystkim przepustką do świata dzieci. Autor wykazał się wielką wrażliwością, kreując przestrzeń, w której dzieciaki rządzą niepodzielnie. Ani przez chwilę nie otarł się przy tym o banał, nie spłycił problemów, z którymi borykają się najmłodsi, ani tym bardziej nie ograniczył się do budowania mitycznej sielanki dzieciństwa. Bohaterowie Fistaszków mierzą się ze swymi słabościami i wadami, osiągają sukcesy i porażki, bywają niepoprawnie radośni i prawdziwie nieszczęśliwi.
Z okładki najnowszego tomu Fistaszków zebranych, spogląda na nas strapiony Charlie Brown, jeden z głównych bohaterów pasków. Chłopcu brakuje pewności siebie, jest nieśmiały (zwłaszcza wtedy, gdy próbuje zaczepić rudą dziewczynkę), nerwowy i nieustannie prześladuje go pech. Stara się być dobrym kapitanem podwórkowej drużyny baseballowej (choć nie wychodzi mu żadne zagranie) i bardzo lubi puszczać latawce (choć te ciągle lądują na drzewie). Ach, ten poczciwy Charlie Brown!
A co u innych Fistaszków? Snoopy zaczyna wcielać się w asa lotnictwa z czasów pierwszej wojny światowej i walczy z groźnym Czerwonym Baronem. Linus nie odstępuje swojego kocyka, Lucy Schroedera, a Schroeder fortepianu. Pojawia się też nowa bohaterka – Peppermint Patty, pierwsza dziewczynka w spodniach w tym komiksie.
Fistaszki zebrane tworzą piękną kolekcję. Oryginalnie krótkie historyjki zyskują nową jakość i pozwalają dokładniej śledzić rozwój fabuły. Prostokątne wydanie dobrze nawiązuje do czteroobrazkowych pasków, a całość prezentuje się tak atrakcyjnie i gustownie, że mam ochotę zgromadzić całą kolekcję.
kalofonia