Historia matematyki

Historia matematyki - David M. Burton

Matematyka to królowa nauk – to stwierdzenie, jakże prawdziwe i uniwersalne, może również powodować naszą ciekawość w aspekcie chęci odkrycia tego, co tak naprawdę sprawiło, że tak cenimy tę naukę.

Komu i jakim odkryciom ta dziedzina wiedzy zawdzięcza tak wielkie jej znaczenie dla nasz wszystkich – dla rozwoju człowieka, używanej dziś technologii, odkryć?

Jacy wielcy naukowcy, myśliciele, odkrywcy i genialni matematycy żyli na przestrzeni wieków i zapisali się złotymi zgłoskami na kartach naszej historii? Na pewno wielu z nas słyszało o jednej czy kilku postaciach – typu: Euklides, Newton, Gauss. Być może znamy jedno czy kilka genialnych odkryć, czy twierdzeń udowodnionych przez te wielkie nazwiska – ale czy naprawdę znamy kontekst, wyjątkową drogę bardzo wielu, różnych postaci z historii, dzięki którym matematyka zajmuje dziś na świecie tak poczesne miejsce?

Poznanie niesamowitej historii najwspanialszej nauki, jaką jest matematyka to rzecz, której trudno sobie odmówić. A Ty Czytelniku, możesz zapiąć pasy i przygotować się na wielką, fascynującą przygodę – wystarczy, że sięgniesz po książkę profesora Davida M. Burtona zatytułowaną po prostu: HISTORIA MATEMATYKI.

Publikacja napisana jest wciągającym, ciekawym, ale prostym językiem, który może być bez problemu przyswojony zarówno przez osoby, którym matematyka kojarzy się z „czarną magią”, jak i wielbicieli tej dziedziny nauki.

Ten elegancki, klasyczny tekst prof. Burtona dostarcza bogatego kontekstu historycznego dla matematyki, z którą wielu z nas (nie tylko studentów czy uczniów szkół) spotyka się na co dzień.

HISTORIA MATEMATYKI ma takie unikatowe cechy, jak: wielkie bogactwo informacji, dokładność matematyczną i historyczną oraz wyjątkową i wciągająca prezentację treści.

Książkę tę kierujemy zarówno do pasjonatów wiedzy historycznej, matematycznej, wielbicieli nauki, matematyki i jej historii na przestrzeni dziejów, jak również uczniów, nauczycieli i wykładowców matematyki i dziedzin pokrewnych oraz wszystkich, których interesuje ta wspaniała i przebogata w wyjątkowe postaci dziedzina wiedzy.

 

Z WPROWADZENIA:
Ponieważ dostępnych jest wiele świetnych traktatów o historii matematyki, może wydawać się, że napisanie kolejnego nie ma większego sensu. Ale najnowsze prace są bardzo techniczne, napisane przez matematyków dla matematyków lub historyków nauki. Prace te, pomimo godnego podziwu poziomu naukowego i często jasnej prezentacji, nie są zbyt dobrze przystosowane do poziomu uczniów. (Zapewne godnym zauważenia wyjątkiem jest popularne sprawozdanie Howarda Evesa, Introduction to the History of Mathematics (Wprowadzenie do historii matematyki)). Istnieje dziś potrzeba podręcznika dla początkujących studentów, który byłby także dostępny dla zwykłych czytelników zainteresowanych historią matematyki.

Na stronach tej książki próbowałem dać umiarkowanie pełny przegląd tego, jak matematyka rozwijała się przez ostatnich 5000 lat. Ponieważ matematyka jest jednym z najstarszych instrumentów intelektualnych, ma długą historię, przetykaną uderzającymi osobowościami i niezwykłymi osiągnięciami. Narracja jest chronologiczna, zaczyna się od początków matematyki w wielkich cywilizacjach starożytności i rozwija temat aż do końcowych dziesięcioleci XX wieku. Prezentacja z konieczności staje się mniej kompletna w czasach współczesnych, gdy tempo odkryć stało się szybkie, a materia przedmiotu bardziej techniczna. (…)