III Warszawski Kiermasz Książki

III Warszawski kiermasz książki

W ostatni weekend miesiąca, 26-27 maja, w Warszawie na Rynku Mariensztackim, odbędzie się jedno z najciekawszych wydarzeń plenerowych dedykowanych  książce – trzecia edycja Warszawskiego Kiermaszu Książki. W programie Kiermaszu zaplanowane są m.in. spotkania z licznymi wydawcami, twórcami najpopularniejszych kampanii czytelniczych, rozmowy z laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, tworzenie na żywo ilustracji książek dziecięcych, panele dyskusyjne, spotkania z autorami, warsztaty pisania oraz mnóstwo dobrej zabawy. Organizatorami Kiermaszu są Urząd Miasta st. Warszawy i Stołeczna Estrada we współpracy z firmą Murator EXPO. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

 

 Czy czytanie jest nam jeszcze potrzebne?

Wyniki badań dotyczących stanu czytelnictwa w Polsce zrealizowane przez Bibliotekę Narodową, pokazują, że w ubiegłym roku kontakt z książką miało tylko 44 procent Polaków, a wśród nich tylko 12 procent przeczytało więcej niż sześć książek. Z drugiej strony uczestnicząc w Warszawskich Targach Książki,  imprezach związanych z Światowym Dniem Książki, czy śledząc liczne kampanie społeczne promujące czytelnictwo, można zauważyć, że potrzeba organizowania interaktywnych działań mających na celu zwiększenie czytelnictwa jest bardzo duża. Odbiorcom nie tylko zależy na zakupie książek, ale przede wszystkim na spotkaniach i możliwości  rozmowy o książkach w bardziej otwarty i angażujący sposób.

 

Książka to wyobraźnia, bez książki nie byłoby postępu, ale także marzeń – mówi Ewa Konstancja Bułhak – Ambasadorka Warszawskiego Kiermaszu Książki. Takie wydarzenia takie nie tylko zachęcają do czytania, ale również pokazują, że powstaje coraz więcej interesujących inicjatyw w obszarze literatury. To  szansa na przyszłość, aby  wartościowe książki były częściej eksponowane, to również umożliwienie dzieciom spotkania ze słowem dobrze podanym.

 

Spotkanie z książka, czyli co czytają  warszawiacy?

Literatura piękna, kryminały i thrillery, a może poezja? Co czytają warszawiacy przekonamy się w najbliższym czasie. Warszawski Kiermasz Książki jest bezpośrednią formą zbliżenia wystawców i odbiorców, to przede wszystkim ciekawa alternatywna i atrakcyjna forma spędzenia weekendu. Podczas dwóch dni swoje  książki zaprezentuje ponad pięćdziesięciu wystawców wśród nich najbardziej znane wydawnictwa, ale także małe księgarnie i antykwariaty.  Obok części wystawienniczej na Rynku Mariensztackim powstanie miasteczko złożone z czterech tematycznych stref – poezji, literatury pięknej, komiksu & fantasy oraz strefa dziecięca. Przez dwa dni odbędzie się w nich ponad czterdzieści spotkań, warsztatów, paneli i zabaw dla najmłodszych. Po raz pierwszy oba dni Kiermaszu będą miały odrębny charakter. Sobota to dzień edukacyjny, podczas którego większość proponowanych atrakcji będzie sprzyjała nauce, interaktywnym zajęciom i ciekawemu spędzeniu czasu z rodzicami i opiekunami. Do współtworzenia programu wydarzenia zaproszeni zostali eksperci oraz przedstawiciele fundacji oraz instytucji, które na co dzień zajmują sie wspieraniem czytelnictwa oraz rozwojem poprzez literaturę. Wiele aktywności kierowanych jest do dzieci, ale również dorośli znajdą coś dla siebie. W programie sobotnich wydarzeń zaplanowano m.in. warsztaty prozatorskie i poetyckie, czytanie przedpremierowej bajki „Przygody misia Kazimierza” Pauliny Wilk, spotkanie z poezję Mirona Białoszewskiego oraz Wisławy Szymborskiej, warsztaty rysowania komiksów, czy rozmowę z twórcami kampanii „Nie czytasz nie idę z Tobą do łóżka”.

 

Niedziela z kolei to dzień typowo zabawowy. W czterech strefach tematycznych spotkać się będzie można z autorami, wziąć udział w zabawach i konkursach z książką w tle. Najmłodszych ucieszy niewątpliwie możliwość obejrzenia przedstawień teatralnych i wzięcia udziału w zabawach manualnych, plastycznych, graficznych. Zaplanowano także wygodne miejsce do czytania oraz możliwość przyjrzenia się nowościom. W niedzielnym programie zaplanowane są m.in.: spotkanie z twórczością Stanisława Lema, połączone z pokazem i rozmową na temat adaptacji filmowych literatury fantastycznej, spotkanie autorskie z dziennikarzami radiowej Trójki zaangażowanymi w projekt „Trójka dzieciom” czy slam poetycki. „W tym roku zdecydowaliśmy się na zmianę formuły wydarzenia, rozbudowaliśmy program, zaprosiliśmy do współpracy licznych partnerów. Warszawski Kiermasz Książki to miejsce, gdzie podobnie jak podczas Targów Książki warszawiacy mają niepowtarzalna szansę na spotkania z autorami i zetknięcie się z nowościami. To wydarzenie dla całych rodzin, w plenerze, w lżejszej formule. Mam nadzieję, że zaplanowany przez nas program spotka się z uznaniem warszawiaków” – opowiada Andrzej Matusiak o planowanych zmianach programowych tegorocznego Warszawskiego Kiermaszu Książki

 

Goście, Goście…

Na Kiermaszu oczywiście nie zabraknie licznych spotkań z autorami, artystami, dziennikarzami – dla których pasją jest czytanie, pisanie, rozmowy o książkach. Gośćmi specjalnymi będą laureaci Nagrody Literackiej m.st Warszawy. Będzie można spotkać sie z nimi w zaaranżowanych strefach tematycznych, gdzie zaplanowane są między innymi: czytanie fragmentów książek oraz wierszy, pokazy tworzenia ilustracji na żywo, rozmowy na temat "natchnienia".  Wśród gości Warszawskiego Kiermaszu Książki znajdziemy także Mikołaja Łozińskiego, autora „Książki”, Antoniego Liberę, Marcina Sendeckiego, autora „Farszu”, nominowanego do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia, Jarosława Sokoła, autora książki „Czas honoru”, a także Małgorzatę Strzałkowską, autorkę książki „Leśne głupki i coś”. Na Mariensztackim Rynku znajdzie się także prawdziwa  komiksu& fantasy, w której ekspert Szymon Holcman  wraz ze swymi gośćmi przygotowali program warsztatowy, dyskusyjny i bardzo literacki.


Zaczytany Rynek na Mariensztacie

Kiermasz Książki nieprzypadkowo odbywa się na Rynku na Mariensztacie. Rynek to miejsce, gdzie w przeszłości odbywały się wydarzenia o charakterze literackim, rozrywkowym, kulturalnym. „Kilkadziesiąt lat temu to miejsce tętniło życiem. Byłoby wspaniale przywrócić magię sennego dzisiaj Mariensztatu Warszawie i jej mieszkańcom. Rozbudowując Warszawski Kiermasz Książki czujemy, że może się on stać jednym z ulubionych plenerowych, literackich wydarzeń. Kiermasz ma również poparcie środowiska wydawniczego, cieszy się poparciem autorów. Dla nas współpraca z partnerami jest niezwykle ważna.” – mówi Andrzej Matusiak dyrektor Stołecznej Estrady, organizator przedsięwzięcia.

Kiermasz objęty jest honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek

Więcej informacji na: www.estrada.com.pl