Gorące krzesła. Arne Dahl. Czarna Owca 2016

Gorące krzesła - Arne Dahl

„Gorące krzesła” to druga część cyklu Opcop, opowiadającego o poczynaniach super tajnej, europejskiej jednostki, składającej się z najwybitniejszych przedstawicieli policji i wywiadów z kilku krajów.


Jak przystało na powieść kryminalną, wszystko zaczyna się od znalezienia zwłok. Konkretnie - zwłok światowej sławy chirurga plastycznego. Początkowo wszystko wskazuje na to, że ofiara popełniła samobójstwo, ale jak to zwykle bywa w tego typu literaturze, jeden drobny szczegół i kolejne wydarzenia zaczynają skutecznie zaprzeczać tej hipotezie. Zdawałoby się prosta i oczywista historia, z czasem staje się wielowątkową, zupełnie nieprzewidywalną zagadką kryminalną. Jedyne, co mogę ujawnić na zachętę dla przyszłego Czytelnika bez odbierania mu przyjemności z lektury to fakt, że na jednych zwłokach się nie skończy, akcja rozgrywać się będzie niemal na całym globie, a wszelkie przypuszczenia Czytelnika o motywach i zakończeniu całej historii okażą się nietrafione. Mnóstwo smaczków i innych kluczowych informacji z pełną premedytacją nie ujawnię. Tego się nie opowiada, to trzeba przeczytać.


Gdyby wyżej wspomniane nie wystarczyło i Czytelnik nadal się wahał, dodam jeszcze, że „Gorące krzesła” to absolutny majstersztyk i najwyższa klasa powieści kryminalnych, nie tylko ze względu na fabułę, ale także na wykreowanych przez Dahla bohaterów. Paula Hjelma  czy Arto Soderstedta moim zdaniem już w tej chwili można jednym tchem wymienić obok takich kultowych postaci jak Kurt Wallander czy Herkules Poirot, a o tym, że Arne Dahl swoim kunsztem dorównuje innym szwedzkim autorom kryminałów już nie raz i nie dwa orzekli krytycy literaccy.


„Gorące krzesła” gorąco zatem polecam. Nie tylko jako arcyfanka powieści kryminalnych, ale także jako miłośniczka naprawdę dobrej, rozrywkowej literatury.


KK-D