Peter Singer znany jest w Polsce przede wszystkim ze swoich poglądów związanych z aborcją i eutanazją. Ilekroć etyk ma odwiedzić nasz kraj, wizycie tej towarzyszą protesty i apele o odwołanie jego wykładów. Wywołująca skrajne emocje tematyka przesłania fakt, że Singer to przede wszystkim człowiek, który spopularyzował ruchy działające na rzecz ochrony praw zwierząt. Na szczęście pojawiła się okazja do przypomnienia o działalności profesora, bo właśnie ukazało się wznowienie jego najsłynniejszej książki, czyli Wyzwolenia zwierząt.
Wydane po raz pierwszy w 1975 r. dzieło Petera Singera ukazuje relacje na linii człowiek-reszta żywych istot. Etyk opisuje w niej los zwierząt dokonywujących swoich żywotów w laboratoriach lub na fermach hodowlanych. Wprowadza przy tym pojęcie szowinizmu gatunkowego, przekonując, iż sam fakt przynależności do rodzaju ludzkiego nie powinien implikować, iż powinniśmy znajdować się na uprzywilejowanej pozycji. Autor uważa, że każda żyjąca i czująca istota powinna mieć prawo do wolności od cierpienia; prawo, które jest ciągle łamane przez człowieka.
Dużo się zmieniło od czasu pierwszego wydania Wyzwolenia zwierząt, choć wiele z poruszanych przez Singera złych praktyk nadal ma miejsce. Faktem jest, że książka ta nie szokuje tak, jak robiła to dawniej; każdy, kto chce znać prawdę na temat traktowania zwierząt hodowlanych i ma dostęp do Internetu, może przeczytać lub obejrzeć jeden z setek tysięcy artykułów czy filmów na ten temat. Nie umniejsza to jednak znaczenia pracy Singera, zwłaszcza, że jej warstwa ideologiczna jest nadal aktualna.
Nie oceniając poglądów Singera, a jedynie sposób, w jaki je przedstawia, trzeba przyznać, że jest to ważny i ciekawy głos w dyskusji o traktowaniu zwierząt. Autor cierpliwie i wyczerpująco tłumaczy swój punkt widzenia. Jego argumenty są nie tylko natury etycznej, ale również i ekonomicznej. Nikt nie może zarzucić mu przy tym fanatyzmu i zacietrzewienia: Singer to zwolennik strategii małych kroków i spokojnego przekonywania do swoich racji. A wszystko to spisane zostało językiem prostym i czytelnym, dzięki czemu książka ma szansę trafić do jak najszerszej grupy osób.
Wznowienie Wyzwolenia zwierząt trafia na polski rynek w chwili, gdy lada moment znów rozgorzeje bój o zniesienie zakaz uboju rytualnego czy hodowli zwierząt futerkowych. Zanim ktokolwiek z nas wypowie się w tych tematach, warto sięgnąć po książkę Singera.