Anglia, początek XX wieku. Matka umiera trzy dni po wydaniu Clarissy na świat. Dziewczynka zostaje pod opieką oschłego ojca i trzy lata starszego brata Petera. Gdy Clarry ma jedenaście lat marzy o byciu niezależną i wykształconą kobietą, co w tamtych czasach było nie do pomyślenia, przecież "dziewczyny mogą wszystko, tylko rzadko im się pozwala". Peter obawia się szkoły z internatem i gotów jest na wiele, byle tam nie wylądować, a ich ukochany kuzyn Rupert wyrusza na wojnę. Dorastające w domu bez uczuć rodzeństwo najpiękniesze wspomnienia ma z wakacji u dziadków w Kornwalii.
Wojna skowronków to powieść o dojrzewaniu, przyjaźni i pierwszej miłości, a przede wszystkim o podążaniu własną drogą, a wszystko to w cieniu I wojny światowej. Autorka doskonale zrównoważyła lekkość i dziecięcą radość, z powagą podejmowanych tematów, które są emocjonalnie trudne do udźwignięcia.
Clarry dorasta w poczuciu winy, uważa, że wszyscy obwiniają ją o śmierć matki. Otuchę znajduje w opowieściach innych o jeszcze trudniejszych relacjach z bliskimi, bo przecież ojciec mógłby ją bić, a tego nie robi. To chłodne dzieciństwo rozgrzewa na moment pora wakacji i wyjazdu do ukochanych dziadków w Kornwalii. Tam, choć na chwilę, mogą poczuć się dziećmi i oddać najdzikszym harcom. Przeżywają mnóstwo, czasem niebezpiecznych przygód.
Odnalazłam tu ducha mojej ukochanej klasycznej literatury dziecięcej w stylu Charles'a Dickensa. Nie pamiętam, kiedy tak dobrze się bawiłam, a momentami nawet śmiałam się w głos, by za chwilę przeżywać wszystko, co spotyka bandę tych wspaniałych dzieciaków. Wojna wiele zmienia w ich życiu, a ja towarzyszę im w tej trudnej lekcji dojrzewania i kibicuję w walce o spełnianie marzeń.
Książka wydana została z niezwykłą starannością. Twarda oprawa tworzy obraz, który przykuwa nasz wzrok. Również jej format został lekko poszerzony, a strony sprawiają wrażenie, jakby wykonane były na czerpanym papierze. Pamiętajmy, że wszystkie wydarzenia mają miejsce na początku XX wieku i na końcu książki znajdziemy słowniczek, wyjaśniający niektóre nazwy lub wyrażenia z tamtego okresu.