Kiedy pracowałam w radiu cisza była złem. Każda sekunda więcej niż oddech była wycinana, usuwana z materiału. Liczył się czas antenowy, który w całości musiał być zapełniony dźwiękiem. Wszak to właśnie za dźwięk dostawało się wynagrodzenie. Kiedy zaczęłam pracę w szkole, powróciłam do ciszy, bardzo ją lubię do tej pory, ponieważ to właśnie w ciszy można usłyszeć najlepiej swoje myśli. Teraz, kiedy jestem mamą rozbrykanego chłopca cisza jest dla mnie marzeniem, a także pewnego rodzaju luksusem, który niestety odczuwam jedynie wtedy, kiedy zapada noc, a mały idzie spać. Zawsze zastanawiałam się, jak pewnie wielu rodziców, czy mogę nauczyć dziecko ciszy. Co więcej, psychologowie grzmią, że wieczorem dziecko należy wyciszyć. Świetnie, ale jak to zrobić, kiedy to właśnie wieczorem dziecko ma najwięcej energii (o zgrozo!).
Z pomocą rodzicom przychodzą Paulina Mechło i Magdalena Karpińska, które postanowiły stworzyć trening ciszy dla dzieci. Z premedytacją sięgnęłam po książkę autorek w celu odnalezienia ,,złotych rad” dla rodziców. Och, jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że jest to zbiór ponad 100 zabaw! A raczej kart pracy dla dzieci. No jak to? Zabawa treningiem ciszy? Postanowiłam je wypróbować i jakie było moje zdziwienie, kiedy dziecko siedziało nad ćwiczeniami, zabawami, a ja miałam spokojny czas wieczorem, bez zbędnych narzekań, krzyków i biegania. To się sprawdza!
Od pierwszych stron, dzieciaki poznają Móżdżek, który dzięki różnym łamigłówkom pozwoli na wyciszenie i trening. Każda zabawa zajmuje jedną stronę więc śmiało można stwierdzić, że Trening ciiiszy dla dzieci to wyjątkowe ćwiczenia. Łamigłówki są świetne dla wyciszenia nie tylko dla dzieci, ale także młodzieży czy dorosłych. Uważam, że najlepiej sprawdzą się od 5 roku życia, ponieważ dziecko powinno samo kreślić, pisać, a nawet czytać czy liczyć. Młodszym dzieciom może spokojnie pomagać rodzic i sam będzie wówczas doświadczał treningu ciszy. Natomiast starsze dzieciaki same powinny już bez problemu wykonać wszystkie zawarte w książce zadania. Wszystko z korzyścią dla rozwoju młodego człowieka i spokoju jego rodziców. Bardzo spodobały mi się zadania i mam taki pomysł, żeby wykorzystywać je również w szkole, kiedy klasa jest trudna do ogarnięcia i nie chce zachowywać względnej ciszy.
Trening ciiiszy dla dzieci to wspaniałe ćwiczenia także dla koncentracji uwagi, a jak dobrze wiemy w dzisiejszych czasach jest to sztuka wyjątkowo trudna dla młodych ludzi. Uważam, że w każdej rodzicielskiej biblioteczce nie może zabraknąć nowości od Pauliny Mechło i Magdaleny Karpińskiej.