Pierwsza wojna światowa była konfliktem, który nie tylko zrewolucjonizował sposób prowadzenia działań wojennych, ale także dobitnie ukazał skalę zmagań na frontach, w których uczestniczyły miliony żołnierzy. Miliony, z których niemal każdy posiadał rodzinę, kogoś wyczekującego ich szybkiego powrotu. Bardzo często patrzy się jednak na ten konflikt przez pryzmat statystyk, manewrów wojskowych czy suchych liczb. Bardzo rzadko z kolei, ma się okazję prześledzić te wydarzenia z perspektywy prostego żołnierza.
Ten wspaniały strajk ludzkości... Z dziejów żołnierzy frontu wschodniego Wielkiej Wojny to pozycja autorstwa dr. Jerzego Pałosza, historyka, prawnika, dziennikarza oraz obecnie wykładowcy w Katedrze Kulturoznawstwa i Filozofii Wydziału Humanistycznego AGH w Krakowie. Za wydanie książki odpowiada wydawnictwo Libron.
To próba ukazania realiów, tak często pomijanego frontu wschodniego pierwszej wojny światowej. Autor stara się jak najdokładniej przedstawić losy żołnierzy, przebieg ich służby, trudności, którym musieli sprostać oraz targające nimi emocje. Poruszył także takie tematy jak: kształtujące się w tym okresie ideologie i ich wpływ na żołnierskie życie, ówczesną pomoc medyczną na frontach. Poświęcił także niewielki rozdział na opisanie sytuacji żydów na terenach objętych wojną.
Wszystko to zostało nie tylko rzetelnie poparte publikacjami naukowymi czy badaniami, ale także autentycznymi wspomnieniami żołnierzy na podstawie ich listów do rodzin oraz osobistych dzienników. Właśnie takie bezpośrednie podejście, sprawia, że całość brzmi niezwykle realnie i nie sposób odczuć wrażenia, jakby czytelnikowi przedstawiono same suche fakty. Niejednokrotnie podczas lektury wpadałem w refleksyjny nastrój, rozmyślając i analizując co czuli ludzie podczas tych wydarzeń. Nie muszę chyba przestrzegać, że nie każda z tych historii miała szczęśliwe zakończenie, ale właśnie tak przedstawiały się realia.
Muszę także zwrócić uwagę, że Ten wspaniały strajk ludzkości... został napisany i zredagowany w bardzo przystępny, metodologiczny sposób. Autor na początku książki zaczyna od swoistego wprowadzenia w poruszany temat, przede wszystkim, skupiając się na jak najlepszym zobrazowaniu panujących ówcześnie w Europie uwarunkowań polityczno-społecznych. Zwięźle opisuje sam moment wybuchu wojny oraz pokrótce przedstawia jej przebieg we wczesnych latach tak, by następnie płynnie przejść do rozdziałów poświęconych już konkretnej tematyce.
Tak jak już wspominałem, rozdziały poświęcono niemal każdemu aspektowi życia żołnierza z czasów pierwszej wojny światowej. Poczynając od samej motywacji czy innej sile pchającej ich na front, przez kwestie logistyczne, medyczne, psychologiczne, aż po zakończenie wojny. Autor kładzie przy tym bardzo duży nacisk na ukazanie punktu widzenia żołnierzy, tego jak postrzegali nie tylko wojnę samą w sobie, ale również cierpienie innych czy warunki życia ludności cywilnej, z którą mieli do czynienia. Znaczna część tekstu została także poświęcona ujęciu pierwszej wojny światowej przez pryzmat Polaków, pozbawionych w tym okresie narodu.
Podsumowując, Ten wspaniały strajk ludzkości... Z dziejów żołnierzy frontu wschodniego Wielkiej Wojny jest pozycją, wobec której osoby zainteresowaną historią pierwszej wojny światowej nie mogą przejść obojętnie. Opisanie konfliktu przez pryzmat zwykłych żołnierzy, a przy tym ukazanie wojny z ich perspektywy to intrygująca i skłaniająca do refleksji opowieść o ludzkim poświęceniu, odwadze, tragedii oraz naturze, której konflikt jest nieodłącznym elementem.