Marta Szarejko może pochwalić się ciekawym dorobkiem zawodowym. Jej publikacje ukazywały się m. in. w „Bluszczu”, „Dużym Formacie”, „Nowych Książkach” czy „Chimerze”. To też autorka książki o bezdomnych Nie ma o czym mówić i reportażu Zaduch. Powraca z drugą publikacją na temat seksualności Polaków (wcześniej jako współautorka Badań terenowych nad polskim seksem).
Tym razem punktem wyjścia do dyskusji staje się odpowiedz na pytanie, jak bardzo zmieniło się życie seksualne kobiet w Polsce w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat. A paradoksalnie zmieniło się bardzo, jednocześnie nie zmieniając się wcale. Autorka do rozmowy zaprosiła czternaście specjalistek, mogących pochwalić się imponującym dorobkiem naukowym. Szerokie spektrum specjalizacji umożliwia czytelnikowi poznanie pracy seksuolożek z pacjentkami, pojawiającymi się w ich gabinecie z najróżniejszych powodów. To historie pracy z ofiarami i matkami dzieci wykorzystywanych seksualnie. Psychoterapia rodziców oraz osób z niepełnosprawnością fizyczną bądź intelektualną czy ze spektrum autyzmu. Seksuologiczna praca z ciałem w przypadku chorób takich jak np. pochwica czy dyspareunia. Diagnostyka dzieci i dorosłych z zaburzeniami identyfikacji płciowej. Przeczytamy również o faktach i mitach związanych z seksem w czasie ciąży i po porodzie oraz seksualnością seniorów. Dlaczego Polki według badań Światowej Organizacji Zdrowia najgorzej oceniają swoje ciało, i czym właściwie dla nich ono jest? Z jakimi problemami borykają się nastolatki, a z jakimi lesbijki? I czy każda kobieta przychodząca do seksuologa zadaje sobie pytanie o to czy jest nienormalna?
Seksuolożki to publikacja na wysokim poziomie merytorycznym. To nie tylko odkrywanie tego, co dzieje się za drzwiami gabinetów seksuologicznych, lecz przede wszystkim poruszenie istotnego tematu – jak bardzo nasze wychowanie przez inne kobiety(matki, babki) rzutuje na nasze zachowania względem własnego ciała i własnej seksualności. Świadomość zależności tego mechanizmu otwiera drzwi do zrozumienia modelu życia, w którym tkwimy, sposobu postępowania, oraz tego, co dalej w tych kwestiach przekazujemy swoim córkom.
Książka, która zdecydowanie powinna zająć istotne miejsce w domowej biblioteczce.