Która z nas nie lubi chodzić do fryzjera? Nie znam kobiety, która w swoim życiu nie skorzystałaby z jego usług. Salony stylistów fryzur rosną jak grzyby po deszczu, a fachowcy nieustannie doskonalą swoje umiejętności, aby zadowolić klientów. Dlatego, gdy wpadł w moje ręce poradnik pt. Pod włos, czyli kiedy powinnaś zmienić fryzjera wiedziałam, że czeka mnie włosowy zawrót głowy.
Autorzy poradnika: Tomasz Schmidt oraz Andrzej Wierzbicki są znani z programu telewizyjnego emitowanego w stacji TTV pod nazwą „Ostre cięcie”. Są mistrzami fryzjerstwa – Schmidt farbowania, a Wierzbicki strzyżenia. Aktualnie zaangażowali się w nowy projekt Metamorfozy do kwadratu, który możemy oglądać na YouTube.
We wstępie książki nasz główny narrator – Tomasz Schmidt opowiada dlaczego postanowił związać swoje życie z tym zawodem, który w czasach jego młodości nie był traktowany zbyt poważnie. Przytacza śmieszne i dramatyczne sytuacje, z którymi spotkał się w swoim fachu. Możemy się również dowiedzieć nieco więcej na temat jego życia m.in. tego, że jako nastolatek nie akceptował swojego wyglądu i korzystał z usług medycyny estetycznej. Dlatego cytując autora: „Ta publikacja nie traktuje tylko o wyglądzie. Paradoksalnie jest także o samoakceptacji”.
W kolejnych rozdziałach poruszane są kwestie dotyczące postrzegania włosów z różnych perspektyw. Punktem wyjściowym rozważań jest koncepcja piękna i próba wskazania tych cech, które sprawiają, że dana osoba wydaje się nam atrakcyjna. Autor odwołuje się do faktów historycznych, co wskazuje na jego dużą wiedzę i zamiłowanie do zawodu. Najciekawszym dla mnie tematem przedstawionym w poradniku jest analiza kolorystyczna, która odpowiednio zastosowana pomoże nam podkreślić największe atuty i ukryć niedoskonałości. W skrócie polega ona na dobraniu korzystnych barw korespondujących z naszym typem urody.
W poradniku znajdują się również rozmowy z Andrzejem Wierzbickim, który dzieli się swoimi poglądami na temat dobrego fryzjerstwa i życia oraz z Ewą Mrozowską odnośnie doboru makijażu do typu urody. Całość publikacji wieńczy krótki tekst Sylwii Bomby dotyczący porad, jak dobrze wyglądać na zdjęciach.
Szczerzę polecam ten poradnik osobom, które chcą dokonać zmian w swoim wyglądzie, ale nie wiedzą od czego zacząć. Tomasz Szmidt napisał we wstępie: „satysfakcjonujące rezultaty poszukiwań sensu piękna może dać jedynie holistyczna koncepcja wyglądu”. Czytając Pod włos, czyli kiedy powinnaś zmienić fryzjera, czułam, że faktycznie kieruje się tą zasadą w swojej pracy zawodowej. Zdecydowanie po takiej lekturze będziemy mieć pewność, że staniemy się bardziej świadomymi klientkami salonów fryzjerskich.