Książka powstała na bazie scenariusza serialu emitowanego w jednej ze stacji telewizyjnych. Niedawno widzowie mogli obejrzeć kolejną część historii policjanta Sikory i gangstera Blachy. Autorzy książki zrobili natomiast ukłon w kierunku czytelników, racząc ich spisaną historią świata porachunków grup przestępczych oraz opisując ówczesne zawrotne akcje Policji.
Dla wielu czytelników, którzy z zaangażowaniem śledzili losy policjantów i gangsterów z Pruszkowa i Wołomina, będzie to nie lada gratka, żeby przypomnieć sobie historię opartą na faktach, którą kilka lat temu żyła cała Polska.
Paweł Sikora w roli uczciwego, dobrego i skrupulatnego policjanta, któremu leży na sercu dobro rodziny, a po drugiej stronie Jan Blachowski (pseudonim „Blacha”) – gangster, który w celu ochrony żony i córki podejmuje się współpracy z organami państwowymi. Polską wstrząsają wydarzenia związane z porachunkami mafii pruszkowskiej wraz z mafią wołomińską. Blacha, Skalpel, Kowal, Rysiek, Szybki i Mnich to tylko część bohaterów z Pruszkowa, po drugiej stronie Ptasiek – postać o tyle ciekawa, iż prowadzi zarówno uczciwy interes kamieniarski, jak i jest człowiekiem o nieposzlakowanej opinii wśród okolicznych mieszkańców, pomagając chociażby w ochronie przeciwko pobieraniu haraczu przez innych gangsterów. Wojna gangów oparta jest na pokusie zdobywania pieniędzy, posiadania władzy, budzeniu strachu w mieszkańcach, politykach, policjantach czy wpływowych ludziach. Historia przesycona jest hazardem, przemytem narkotyków, „praniem brudnych pieniędzy”, gwałtami, kradzieżami, morderstwami, handlem bronią i porwaniami dla okupu. Skorumpowani policjanci, policyjni informatorzy oraz gangsterzy, którzy bez skrupułów potrafią zabić, gdy tylko ktokolwiek przeszkodzi w ich szemranych interesach. Piętą achillesową zarówno w szeregach Policji, jak i mafiosów, są bez wątpienia rodziny. To tutaj może uderzyć przeciwnik, gdy chce osiągnąć cel. Na celowniku gangsterów staje rodzina Blachy, którego koledzy traktują, jak „kapustę” (przyp. kapuś, osoba współpracująca z Policją) oraz rodzina nieprzekupnego Sikory, który mimo kosztownego leczenia chorego dziecka, nie ulega korupcji.
Walka „dobra ze złem” napawa czytelnika mieszanymi uczuciami. Nie do pojęcia jest bezwzględność osób ze świata przestępczego, a jednocześnie można docenić informatorów współpracujących z policjantami, wątpiąc w istnienie sprawiedliwych i uczciwych ludzi pilnujących porządku w kraju.
Akcja książki jest szybka, sprawnie wciąga czytelnika w ten świat. W przypadku tej historii opisy poszczególnych bohaterów już na początku książki pozwalają nadać ład i porządek, by odbiorca umiejętnie przechodził przez poszczególne wydarzenia, nie gubiąc wątków oraz nie myląc bohaterów. Każda sytuacja jest dobrze opisana z właściwym sobie nawiązaniem do poszczególnych wątków. To nie lada gratka dla sympatyków faktów dotyczących porachunków gangsterskich w Polsce.