W „Serii z dreszczykiem” Wydawnictwa Literatura ukazała się książka Pawła Beręsewicza „Od ducha do ducha”. To zbiór opowiadań dla młodzieży, które łączą motywy sensacji i grozy.
Co takiego może wydarzyć się nocą w domu? Kto skrada się pod osłoną ciemności? Na kogo czekają tajemnice ukryte w zabytkowym biurku? Dokąd udał się zaginiony dziadek?
Zaginięcie dwóch chłopców wywołuje panikę w miasteczku Little Orchard. Nastolatkowie zostali porwani w bardzo niepokojących okolicznościach. Na mieszkańców miasta pada blady strach. Kolega zaginionych podejrzewa, że … sam ma coś wspólnego ze zniknięciem swoich przyjaciół. Czy chłopiec lunatykując nocą dopuszcza się sekretnych działań? Dokąd prowadzą znalezione w ogrodzie ślady? Do kogo należy tajemniczy guzik? Gdzie szukać odpowiedzi na dręczące pytania? Czy Little Orchard nawiedziły osobistości z innego świata?
Otwierające zbiór „Od ducha do ducha” opowiadanie „Bestia”, to klasyczny przykład grozy w stylu amerykańskich twórców z lat osiemdziesiątych. Paweł Beręsewicz ciekawie kompiluje motywy. Jego utwory skierowane są do nieco młodszych nastolatków i świetnie wkomponowują się w stylistykę netflixowskich seriali. W „Bestii” poczuć można prawdziwy dreszcz emocji. Jest niepokojąco, strasznie i tajemniczo. Bardzo dobre opowiadanie. Moim zdaniem najlepsze w całym tomie, chociaż inne nie odbiegają poziomem. Drugi tekst, który wywarł na mnie duże wrażenie to „Uczciwy znalazca”. Fabuła tego opowiadania początkowo wydawać może się dość lekka, jednak im głębiej zanurzamy się w tę historię, tym mocniej nas ona dotyka. Beręsewicz pisze w dość osobliwy sposób, który może się podobać lub nie. Osobiście bardzo polubiłam styl autora. Przypomina mi nieco wczesną twórczość Deana Koontza. Ważne jest to, że pisarz potrafi budować atmosferę grozy, która nie jest nadto obciążająca dla młodych czytelników. Wszystkie jego opowiadania łączą w sobie zarówno horror jak i przygodę. Opowiadają o starciu z czymś, co czasem wydaje się niewiarygodne. Czymś, co zmusza nas do przeanalizowania swoich poglądów. Stanowią także świetny przykład tego, jak od najmłodszych lat, staramy się racjonalizować świat, nie dopuszczając do siebie myśli, że może on nie być jedynym istniejącym światem...
Pod płaszczem młodzieżowego horroru Beręsewicz sprytnie przemyca jednak wartości, które dla wszystkich powinny stanowić kodeks moralny. I mimo tego, że w życiu pojawia się wiele pokus i czasem wydaje się, że łatwiej wybrać drogę na skróty, warto pochylić się nad tym, co autor chce przekazać. O wartościach takich jak rodzina, przyjaciele i uczciwość. O tym, że wszystko do czego zmierzamy, nigdy nie jest tak naprawdę wyłącznie naszym udziałem. W zawieszeniu między tym, co prawdziwe, a tym, co nadprzyrodzone, bohaterowie Beręsewicza pobierają liczne nauki. Bardzo sprawnie napisana książka. Interesująca dla młodych ludzi, a jednocześnie niesamowicie pouczająca, ale w taki wyważony sposób, bez usilnego narzucania przekazu.
Zakwalifikowałabym ten zbiór opowiadań jako najodpowiedniejszy dla osób w przedziale 12–16 lat. Znajdzie się tutaj wszystko to, co dla takiego odbiorcy jest atrakcyjne: mnóstwo przygody, bohaterowie z krwi i kości, zaskakujące zwroty akcji. Świetnie czyta się te opowiadania. „Od ducha do ducha” posiada wspaniały klimat. To historie, w których nie liczą się zdobycze techniki, media społecznościowe czy moda. Chociaż opowiadania są współczesne, to mają tę niesamowitą aurę czasów, w których do zabawy nie służył telefon komórkowy. Doskonałym uzupełnieniem tych, jakby nie było, mrocznych historii, są ilustracje autorstwa Huberta Grajczaka. Niesamowicie mi się podobają. Uwielbiam taką kreskę. Całościowo książka prezentuje się bardzo ładnie. Usztywniona oprawa, przykuwająca wzrok kolorystyka i dobry papier, na którym została wydana. Wydawnictwo Literatura nie zawodzi. Książki wydawane ich nakładem zawsze cechują się wysoką jakością. To sprawia, że tak prezentująca się książka będzie też dobrym prezentem. To prawdziwe szczęście trzymać w dłoniach takie małe dzieło sztuki, które na dodatek wspaniale pachnie.
Pięć opowiadań, które wprowadzają czytelnika do świata wypełnionego zagadkami. Tajemnicze zdarzenia, które zakłócają rytm zwyczajnego życia. I młodzi bohaterowie, którzy wrzuceni zostają w wir wydarzeń, które zmienią ich życie. Dobry styl, ciekawe rozwiązania fabularne i mądry przekaz płynący z tej książki, to najlepsze powody, by sprezentować ją swojemu dziecku. Sobie samemu także można, wszak nic nie cieszy tak, jak powrót do czasów, gdy mieliśmy nieco mniej ciężaru na barkach, a literatura to najlepszy wehikuł czasu. Opowiadania napisane prze Pawła Beręsewicza to rozrywka na bardzo dobrym poziomie, a to docenia każdy czytelnik, bez względu na to od jakich cyfr rozpoczyna się jego PESEL. Myślę, że te małe dzieła mogą inspirować nowe pokolenie przyszłych czytelników grozy. Pobudzające wyobraźnię, zapewniają świetną rozrywkę, a dodatkowo uczą tego, co ważne. Dla tych, którzy lubią się bać będzie to dobra zabawa.