Ciężko wyobrazić sobie, jakby wyglądał współczesny świat bez starożytnej Grecji, którą uważa się za kolebkę cywilizacji zachodniej. Gdy spojrzymy jak wiele zawdzięczamy ludziom, którzy wtedy żyli, to możemy poczuć prawdziwy podziw, ponieważ to miejsce narodzin m.in. demokracji, filozofii, igrzysk olimpijskich, teatru czy mitologii. Chcę zatrzymać się dłużej przy temacie kultury starożytnej Grecji oraz mitologii, gdyż w moje ręce trafiła książka Jana Bajtlika pt. Nić Ariadny. Mity i labirynty.
Ten wielkoformatowy album na pierwszy rzut oka robi efektowne wrażenie, a labirynt z ogromnym Minotaurem, zdobiący okładkę, sprawia że chcemy jak najszybciej wyruszyć w czekające na nas przygody. Cała konstrukcja książki jest bardzo dobrze przemyślana i spójna, dzięki czemu możemy na różne sposoby poznać przedstawione treści. Większą część Nici Ariadny zajmują pięknie ilustrowane labirynty, a my musimy odszukać właściwą drogę i podążać w kierunku wyjścia. Podczas naszej podróży spotykamy się z różnymi kluczowymi dla mitologii greckiej postaciami i uczestniczymy w ważnych wydarzeniach historycznych oraz mitologicznych. Na końcu albumu znajdują się opisy przedstawionych scen rodzajowych, które wprowadzają w daną historię i dają szersze spojrzenie na zilustrowaną sytuację.
Przygotujcie się na to, że będziecie świadkami narodzin świata (kosmogonia) i pomożecie Prometeuszowi skraść ogień. Razem z Heraklesem wykonacie dwanaście prac, by ostatecznie zostać brutalnie wrzuconym do labiryntu z Minotaurem. Bestiariusz, który trafi w wasze dłonie, ukaże wam przerażające i piękne istoty, które nawiedzą wasze sny i zainspirują do wyprawy z Jazonem po złote runo. Wojna trojańska sprawi, że znajdziecie się w drewnianym koniu, ale nie na długo, gdyż Odyseusz skradnie was, by ruszyć w dalszą podróż. Po drodze spotkacie również Syzyfa, Edypa oraz dziwnym trafem znajdziecie się na igrzyskach olimpijskich, ale prawdziwy koniec waszej przygody nastąpi w teatrze greckim, gdy pojawi się deus ex machina.
Gdybym miała określić dla kogo jest przeznaczony ten album, to z pewnością dla dzieci, które chcą zagłębić się w świat labiryntów i mitów greckich. Przy pomocy rodzica można w barwny sposób snuć długą opowieść i poddać się fantazji. Uważam, że dorośli również powinni sięgnąć po tę pozycję, jeśli taka tematyka ich pasjonuje, ponieważ jest ona wydana w niekonwencjonalny sposób. Nić Ariadny. Mity i labirynty jest dla mnie absolutnie fantastycznym dziełem i chciałabym aby została wydana w taki sam sposób seria innych książek z historią w tle. Ocena 11/10!