Udział kobiet w nazistowskich zbrodniach nie jest tematem tak powszechnym, jak rola mężczyzn w okrutnych procederach. Powstało wiele publikacji na temat zbrodniarzy wojennych. Jednak praktycznie zawsze byli to mężczyźni. Jeżeli już ktoś pokusił się o opisanie kobiet związanych z holocaustem i obozami koncentracyjnymi to najczęściej były one tylko krótko opisywane jako przypadkowe ofiary ideologii, które nie miały innego wyjścia, jak tylko podporządkować się reżimowi.
Paul Ronald łamie ten stereotyp pisarski i poświęca całą swoją książkę nazistkom, czyli kobietom, które brały aktywny udział w zbrodniach III Rzeszy. Wybrały taka postawę z własnej woli, a nie z przymusu. Stawia ich okrucieństwo na równi z mężczyznami, już wcześniej wiele razy opisywanymi.
Dużą część materiału opracowanego przez Rolanda stanowi opis kobiet, które Hitler spotkał w swoim życiu w czasie dzieciństwa i dorastania, a które miały niewątpliwie ogromny wpływ na propagowaną przez niego politykę i teorię czystej krwi niemieckiej. Jego relacja z matką opisana w „Nazistkach” wstrząśnie, każdym czytelnikiem, jako chorobliwa miłość, która wypaczyła wszystkie relacje z kobietami i spowodowała późniejsze powstanie ideologii o podrzędnej roli kobiety w społeczeństwie.
Ciekawym rozdziałem jest ten, który został poświęcony przeciwniczkom nazizmu. Kobiety, Niemki, które żyły pod takim samym naciskiem politycznym i społecznym, jak wcześniej opisywane, które jednak nie ugięły się i stawiały czynny opór przeciwko ludobójstwu. Dzięki temu rozdziałowi czytelnik ma wrażenie, że przedstawione wcześniej zbrodnie stają się jeszcze większe i bardziej przerażające.
Książka jest napisana tak, aby była przystępna dla wszystkich czytelników. Dlatego, pewnie osoby zgłębiające tematykę zbrodni III Rzeszy uzna tę pozycję za skąpą w wiedzę merytoryczną. Czytając miałam wrażenie, że autor chciał bardzo wiele postaci przedstawić, jednak niezbyt wyczerpująco. Dlatego, jest to pozycja książkowa dla czytelników, którzy dopiero zaczynają szukać informacji na ten temat. Ktoś, kto zgłębia tematykę nazizmu, nie będzie zadowolony z treści tej publikacji.
Natalia Krysiak