W prawie każdym domu znajduje się jakiś zwierzak. Najczęściej jest to kot lub pies. Mniej popularne są gryzonie, takie jak chomik, szczur, mysz, koszatniczka lub świnka morska. 75% dzieci wychowuje się z jakimś zwierzakiem, często z tymi najbardziej popularnymi. Na świecie mamy znacznie więcej gatunków zwierząt, więc jak do tego podejść? Z pomocą przychodzą atlasy zwierząt, na przykład Narwańcy, uwodziciele, samotnicy. Atlas tych, co fruwają, skaczą i nurkują. To kolejna pozycja książkowa, dedykowana dzieciom powyżej czwartego roku życia. Pozycja, która powinna znaleźć się w każdym domu. Nie tylko ze względu na wydanie i formę przekazu, ale na podejście do tematu zwierząt.
Zacznę może od początku.
Po pierwsze wydanie, które zachwyca swą szatą graficzną, prostą, ale zarazem inna niż wszystkie. Każdy zwierzak ukazany jest w niej całkiem inaczej. Piękny na swój sposób, a także faktycznie przypominający siebie. Ukazane zwierzęta nie są zbyt wychuchane i wypięknione, jak to w wielu encyklopediach widać. Po prostu są sobą. Cała książka podzielona jest na czterdzieści jeden rozdziałów. Każdy poświęcony innemu gatunkowi. Mamy tutaj zaledwie dwieście osiem stron, a zostało w nich zamknięte aż sześćset gatunków zwierząt.
Po drugie, zwierzęta. Bo to przecież one grają główne skrzypce. Znajdziemy tu gatunki zagrożone, do których należą ryś rudy oraz panda wielka. A także wiele innych, które niestety powoli wymierają. Znajdziemy tu także liliputów, którzy swą wielkością zachwycą i zadziwią. Najbardziej z nich znane to alpaka, panda mała oraz karlik malutki. Im dalej będziemy zagłębiać się w lekturze, tym bardziej będziemy odkrywać przeróżne gatunki. Znajdziemy też takie dziwne działy jak: „Niedoścignione”, „Nieodżałowane”, czy „Szmaragdowe”. Każde trafnie opisane, pogrupowane i przepięknie zilustrowane. Najdziwniejsze nazwy zwierząt? Jak dziki. Głuptaki. Frynosoma. Dahu. Nosochody. Lori. Czy też Owocożer królewski. Czasem można połamać na nich język. Niektóre gatunki wymarły albo są owiane legendami.
Po trzecie, ciekawostki. Bo czym byłby atlas bez ciekawostek? Trochę ciężko mi to sobie wyobrazić. Czy wiesz, które zwierzęta mają długie języki? No dobra, prócz wszystkim znanego kameleona, który posiada język długości swego ciała.
Po czwarte, zachwyci każdego. I tych starszych i tych młodszych, czasem zaskoczy nawet rodziców. Zaspokoi ciekawość każdego, a także da odpowiedzi na wiele pytań. I co najważniejsze, dziecko z pewnością ten atlas pokocha.