Minuta ciszy na apelu ku uczczeniu pamięci zmarłej nauczycielki angielskiego krzyczy w uszach Christiana. Jest w niej ból pierwszej miłości i namiętności, która połączyła ucznia ze starszą od siebie kobietą uczącą w jego szkole.
Nostalgiczna, delikatnie zarysowana, smutna historia uczucia, które nie miało szans. Uczucia, które – spełnione i niespełnione – trwało zbyt krótko i nie przyniosło szczęścia, jedynie chwile radości i nadziei, przerwane tragicznym wypadkiem.
Relacja Christiana i Stelli odmalowana jest wprost poetycko, autor nie sięga do dosadnych opisów czy mocnych środków wyrazu; jest to opowieść pełna impresji, subtelnych pociągnięć pędzla. Oddaje jednak przeżycia emocjonalne bohatera, jego naiwną i młodzieńczą wiarę, że oto ta jedyna, że kobieta, którą ma w ramionach, będzie już na zawsze. Ona wydaje się rozumieć bardziej, że tu i teraz to wszystko, czego w życiu możemy być pewni. Kiedy Stella przymyka oczy i oddaje się bliskości, robi krok w przód, jednak szybko cofa się, nie chcąc utonąć.
Jej postać jest przedstawiona oczami narratora jakby z dwóch perspektyw – autor stosuje ciekawą technikę połączenia opowieści skierowanej do czytelnika z monologiem wypowiadanym do Stelli. Widzimy ją tak, jak widział ją Christian, zarazem słysząc to, czego nie zdążył jej powiedzieć.
Stella jest nieuchwytna, czasem jawi się nam jako frywolna modliszka, czerpiąca satysfakcję z uwodzenia młodych chłopaków, czasem jest w niej dziecko, które chce przygody i chwytania ulotnych chwil szczęścia. Innym razem jest bohaterką , która nie waha się w obliczu niebezpieczeństwa, bywa kobietą uczuciową i łagodną, czy też demonstruje dojrzałość i rozsądek, które przywracają jej rolę mentorki.
„Minuta ciszy” Siegfrieda Lenza to wyjątkowa pozycja, do której będę wracać, starając się zgłębiać istotę naszych dążeń do budowania trwałych więzi w tymczasowości i zatracania się w uczuciach, które budzą w nas chęć dotarcia do sensu istnienia i wprowadzają na ścieżkę dojrzewania i odkrywania siebie. Mocna i smutna. Poruszająca.
Joanna Jurkiewicz