Mazurscy w podróży. Zagadka świątecznego puddingu. Agnieszka Stelmaszyk, Anna Oparkowska. Wilga 2024
Przyznam szczerze, że, pomimo iż słyszałam same dobre rzeczy na temat Mazurskich, to dopiero pierwszy raz sięgnęłam po książkę Agnieszki Stelmaszyk. I faktycznie popieram szał na tę pozycję. Bardzo dobrze się bawiłam, śmiałam, a miejscami nawet bałam się o głównych bohaterów. Co więcej, cały czas próbowałam razem z Jędrkiem i Marcelą rozwiązać zagadkę zaginionego bydgoskiego skarbu i oczywiście zagadkę puddingu i bandy Mikołajów. Ale od początku.
Rodzina Mazurskich kupiła domek, w którym zamierzają spędzić rodzinne i spokojne święta Bożego Narodzenia, z dala od zgiełku miasta. Taka oprawa świąteczna wymaga także specjalnych prezentów, dlatego Jędrek z Marcelą zmierzają do antykwariatu, żeby kupić upominki dla najbliższych. Chłopiec ostatecznie kupuje książkę kulinarną dla Babci Buni. Wkrótce okazuje się, że w antykwariacie był napad, którego dokonał święty Mikołaj, a szukał właśnie książki z przepisami, zakupionej wcześniej przez Jędrka. Rozpoczyna się seria dziwnych zbiegów okoliczności, podczas których ginie cenny skarb Bydgoszczy, a nasi bohaterowie są w samym centrum tej niebezpiecznej akcji. Czy uda się rozwiązać sprawę skarbu i gangu Mikołajów? I jaką rolę odegrają w tym wszystkim Mazurscy?
Pomysł na świąteczną historię młodzieżową z zagadką kryminalną w tle bardzo mi się spodobał. Było w nim wszystko: klimat bożonarodzeniowego jarmarku i zagadka, która z każdym rozdziałem stawała się coraz bardziej zagmatwana. Do tego wszystkiego, autorka dokłada nam zabawne ilustracje, z których najlepsze jest przedstawienie babci Buni. Dodatkowo w książce zostały zawarte przepisy babci Mazurskiej na najlepsze potrawy wigilijne. Co prawda nie próbowałam ich jeszcze, ale pierniczki czekają w kolejce. Myślę, że wyjdą przepysznie i jeszcze lepiej poczuję klimat dużej kolacji wigilijnej u Mazurskich. Bardzo polecam jako prezent, który możemy podarować młodym czytelnikom. Zapewniam, że z pewnością ta historia im się spodoba i zachęci do poznania pozostałych książek o losach dość specyficznej rodziny.