Ciągłe siedzenie w domu nie musi być nudne! A gdyby tak wybrać się w dziką podróż po parkach narodowych? Jeśli macie ochotę i czas, to pakujcie plecaki – Aleksandra i Daniel Mizielińscy zabierają nas na ekscytującą przygodę w swoim najnowszym dziele Którędy do Yellowstone?
Książka na sklepowych półkach ukazała się dzięki wydawnictwu Dwie Siostry. Jak już wspomniałam, autorami tej publikacji są Aleksandra i Daniel Mizielińscy, czyli zgrany duet grafików, którzy rodzimy rynek wydawniczy podbili takimi tytułami jak Co z Ciebie wyrośnie?, Pora na potwora, Mapy, Miasteczko Mamoko czy Gdzie jest wydra?.
Głównymi bohaterami ich najnowszej książki są odpowiednio nieśmiały żubr Kuba oraz przebojowa wiewiórka Ula, którzy wspólnie pomieszkują w Białowieskim Parku Narodowym. Pewnego dnia, niespodziewanie, żubr otrzymuje zaproszenie od bizona – swojego dalekiego kuzyna z Ameryki. Podekscytowana możliwością odwiedzenia tak dalekiego zakątka świata Ula, z pomocą gołębia Filipa, organizuje całą wyprawę. Tym sposobem razem z głównymi bohaterami wyruszamy z niesamowitą i ekscytującą podróż po parkach narodowych całego świata! Dzięki nieustającej ciekawości głównych postaci lądujemy w tytułowym Parku Yellowstone (Stany Zjednoczone), by kolejno wylądować w Parku Narodowym Manu (Peru), następnie odwiedzić Park Narodowy Jiuzhaigou (Chiny), Park Narodowy Namib-Naukluft (Namibia), Park Narodowy Grenlandii, Park Narodowy Komodo (Indonezja) i finalnie – Park Narodowy Fiordland (Nowa Zelandia). W każdym z tych miejsc wraz z Kubą i Ulą spotykamy charakterystycznego dla danego parku przedstawiciela, który jest niejako naszym przewodnikiem po nieznanych zakątkach odwiedzanego terenu.
Warto zwrócić także dużą uwagę na zapiski, które tworzy nasza kochana rezolutna wiewiórka. Tak zwany Notatnik Uli towarzyszy nam przez calutką podróż. To garść przydatnych informacji, charakterystycznych dla danego parku, dotyczących głównie flory. Dzięki zapiskom, dowiadujemy się jakie konkretne gatunki roślin występują na danym obszarze. Ponadto Ula dba o to, by zawsze wspomnieć kilka najważniejszych istotnych faktów dotyczących każdego parku. Tym sposobem dowiadujemy się np., że aż 80% Parku Yellowstone pokrywają lasy, a tereny Parku Narodowego Grenlandii leżące w głębi lądu pokryte są lądolodem.
Co koniecznie trzeba podkreślić, książka została stworzona w konwencji komiksu. Autorzy w swoim charakterystycznym stylu po raz kolejny postawili na niesamowite kolory, wyrazisty prosty przekaz i dużą dawkę humoru. Stworzone przez nich przepiękne ilustracje są podstawą narracji postaci – dzięki temu każdy krok naszych przemiłych bohaterów śledzimy z ogromnym zainteresowaniem, ponieważ, tak jak to zwykle u Mizielińskich bywa, to obraz gra pierwszoplanową rolę.
Podsumowując, Którędy do Yellowstone? to wizualnie przepiękna propozycja dla wszystkich, a w szczególności dla najmłodszych miłośników przyrody. Forma komiksu sprawia, że treść tej książki w zatrważającym tempie chłonie się wzrokiem. Którędy do Yellowstone? przekazuje wiedzę w niezwykle przystępny sposób. Grafiki zachwycają wyrazistymi kolorami od pierwszej do ostatniej strony. Kto już wcześniej miał do czynienia z pracami tego duetu grafików ten wie, że tak jak w pozostałych książkach, tak i w tę para włożyła ogrom pracy i serca. Którędy do Yellowstone?, to na polskim rynku wydawniczym pozycja iście wyjątkowa. Lektura tej wspaniałej książki zachwyci dorosłych i zaciekawi najmłodszych. Z tej wyprawy każdy wróci oczarowany pięknem dzikiej przyrody. Chapeau bas dla autorów!