Decyzja, jaką podejmie nasze dziecko lub wychowanek w sprawie używek, będzie tylko jego własną decyzją. Jednak jesteśmy w stanie nieco na nią wpłynąć, ukierunkowując jego myślenie na odpowiednie tory. Zakazy to nie sposób na sukces wychowawczy, a nawet odnoszą często odwrotny skutek.
Książka o narkotykach. Nieporadnik to perełka wśród książek popularnonaukowych o używkach. Czyta się ją jak zabawną powieść. Jest podana w tak atrakcyjnej formie, zarówno pod względem treści, co kapitalnych ilustracji, że trudno ją odłożyć. Istnieje duża szansa, że jeśli przedstawiamy narkotyki w sposób nie demonizujący, a obiektywny, to młody człowiek podejmie później właściwą decyzję i wybór.
Boguś Janiszewski i Max Skorwider stworzyli obszerną publikacje o faktach, mitach i ciekawostkach na temat substancji psychoaktywnych, które w sporej mierze są też ich prywatnymi doświadczeniami. Obsadzili w głównych rolach zwierzęta–naukowców, którzy testują różne substancje na królikach doświadczalnych – Zuzi i Mikołaju. Przeprowadzą oni czytelnika w przejrzysty sposób przez cały przekrój używek, przedstawiając ich rodzaje i skutki ich zażywania, ostrzegają w rzetelny sposób, które są mocno uzależniające, a które mniej i jak rozpoznać osobę, która bierze narkotyki.
Wiemy, że pierwsze próby zażywania substancji psychoaktywnych są często wyrazem dostosowania się do środowiska, zaimponowania rówieśnikom, wiec i tu autorzy mają przygotowaną pomoc dla nastolatków. Prezentują gotowe formy odmowy próbowania! Podpowiadają też rodzicom, jak rozmawiać, a jak na pewno nie traktować dziecka, które jednak już spróbowało. Całości dopełniają ilustracje przygotowane przez Maxa Skowidera, co sprawa, że ksiażka jest atrakcyjna dla oka i z ciekawością się ją przegląda. Rysunki są bardzo trafne i z nich samych można wyczytać już dużo mądrych treści.
Wielki ukłon dla autorów za tę pracę, jest wyjątkowo wartościowa pod względem merytorycznym. Nieoceniona pomoc dla rodziców i nauczycieli.