Popularna teza głosi, że wojna wyzwala w człowieku najgorsze i najlepsze odruchy. O tej ciemnej stronie ludzkiej osobowości pisze Miloš Doležal w swojej książce Krawiec, żandarm i spadochroniarz. Trzy opowieści o czeskich kolaborantach, która ukazała się nakładem Bo.wiem.
Czeski autor, w krótkich rozdziałach, przybliża sylwetki trzech niezwiązanych ze sobą ludzi, którzy z różnych pobudek zdecydowali się na współpracę z nazistowskim aparatem terroru. Bogato udokumentowane historie Bohuslawa Busty, Oskara Felkla, a zwłaszcza Karela Curdy, to ciekawe i tragiczne epizody z czasów wojennych u naszych południowych sąsiadów. I choć tematyka, okładka czy tytuł mogłaby sugerować coś innego, to nie jest książka tylko o II wojnie światowej. Ta stanowi jedynie kanwę opowieści o ludzkich postawach i ich konsekwencjach. Doležal powstrzymuje się jednak od moralizowania i oceny.
Jak sami zachowalibyśmy się w takiej sytuacji, jak bohaterowie przedstawieni w książce? Obyśmy nigdy nie musieli się o tym przekonać...