Czy możliwa jest emancypacja kobiet żyjących w rodzinach mafijnych? Czy stereotypowy pogląd na kobiety mafii ma w dzisiejszych czasach wciąż prawo bytu? Jaką rolę tak naprawdę odgrywały i odgrywają kobiety w mafii? Madonny czy matki chrzestne?
Problematyka kobiet w mafii okazuje się być tematem wielowarstwowym i złożonym. Autorki reportażu, Anne Veron i Milka Kahn ukazują, jak istotną pozycję w organizacji mafijnej odgrywały właśnie kobiety. Na przestrzeni lat zmieniło się ich postrzeganie. Wpierw uważane były za wizytówki rodzin, mające dać świadectwo reszcie świata, że mafijna rodzina to normalna rodzina. Miały publicznie pokazywać, że są doskonałe poprzez chodzenie do kościoła, na publiczne uroczystości, emanując dobrocią i serdecznością.
Veron i Kahn analizują miejsce i rolę kobiet w trzech najpotężniejszych włoskich organizacjach mafijnych: cosa nostrze na Sycylii, ndranghecie w Kalabrii oraz komorze w Kampanii. Czas pomijania roli kobiet w mafii dawno już minął. Są już nie tylko ofiarami, stały się strażniczkami mafijnej obyczajowości. To historie kobiet, które żyją zgodnie z rolą narzuconą przez mafijną tradycję, kobiet próbujących się buntować i kobiet, które rządziły na równi z mężczyznami. Interesująca lektura poparta bogatą bibliografią.