Paul Kalanithi, neurochirurg i pisarz; ukończone z wyróżnieniem studia otworzyły mu drzwi do pracy z najlepszymi specjalistami w kraju. Otrzymywał także najważniejsze nagrody za badania naukowe. Szkoła medyczna wyostrzyła jego rozumienie związku między życiem i śmiercią. Niezależnie od trudów codziennej praktyki starał się nie tracić z oczu znaczenia związku pacjent-lekarz. W życiu codziennym starał się badać sens życia i jednocześnie je przeżywać. Niezłomnie drążył nurtującą go kwestię: co czyni życie wartościowym? Szczególnie w obliczu śmierci i rozkładu, z którymi jako lekarz miał do czynienia.
W pisanej przez siebie książce, posługując się przykładami ze swojej medycznej praktyki oraz pracy naukowej, starał się zebrać swoje przemyślenia i refleksje. Niestety, diagnoza choroby nowotworowej pokrzyżowała jego plany.
"Jeszcze jeden oddech" jest książką niedokończoną, zaburzoną przez gwałtownie pogarszający się stan zdrowia Kalanithiego. Pełen determinacji oraz przemożnej chęci aby przekazać swoje myśli w trakcie opieki paliatywnej, wypracował strategię, która pozwoliła mu zachować skupienie i siłę mentalną potrzebną do pisania; mimo cierpienia wynikającego z szybkiego postępu choroby.
Ta książka, będąca kulminacją zamiłowania autora do literatury, jest ciekawą i przejmującą opowieścią o życiu ze śmiercią. To historia rzetelnie oddająca szpitalną rzeczywistość, przedstawia postawę pełną godności w obliczu wyroku jakim jest tak ciężka diagnoza. To również zapis ogromnej determinacji i siły do walki autora by jak najdłużej pracować i być z rodziną.
Paul Kalanithi zmarł w marcu 2015 roku, "Jeszcze jeden oddech" to jedno z niezwykłych świadectw, jakie zostawił po sobie.