Każdy się czegoś boi, mniej lub bardziej. Jednak co robić, kiedy strach zaczyna kierować naszym życiem? Jak reagować, gdy lęk przejmuje kontrolę nad naszym ciałem i umysłem? Co począć, kiedy nawet najprostsze czynności są przepełnione obawą i niepokojem? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w najnowszej książce dr Ellen Hendriksen.
Jak przestać się bać. Dla introwertyków, nieśmiałych i tych, którzy odczuwają lęki społeczne, to dzieło autorstwa psycholożki klinicznej dr Ellen Hendriksen, która w swojej codziennej pracy pomaga ludziom wyzwolić się z lęku społecznego. Na sklepowych półkach książka pojawiła się dzięki wydawnictwu Feeria.
Poradnik ma bardzo czytelną strukturę – pięć części z wyszczególnionymi rozdziałami. Każdy z nich autorka stworzyła na bazie przykładów z życia swoich klientów. Oczywiście wszystkie dane zostały zmienione, z poszanowaniem tajemnicy lekarskiej. Dzięki temu sama treść nabiera autentyczności – osoby, które (z różnych powodów) sięgną po tę lekturę będą czuć, że nie są same, że z problemami, z którymi się mierzą można skutecznie walczyć.
Autorka również sama odkrywa się przed czytelnikiem, śmiało pisze o swoich lękach, pokazuje, że jest osobą, która również zmaga się z tym problemem. Cała lektura w moim odczuciu nasiąknięta jest autorytetem Hendriksem. Czuć, że pisała go osoba, której ten temat, jakże wrażliwy i delikatny, nie jest obcy. Autorka stwarza więź z odbiorcą, co sprawia, że z jeszcze większą nadzieją i wiarą chcemy czytać to, co ma nam do przekazania. Innymi słowy – podczas lektury cały czas miałam wrażenie, że ta książka powstała po to, by pomóc.
Książka jest napisana prostym językiem, jednak nie brakuje tutaj fachowych sformułowań. Hendriksen przytacza i opisuje również liczne eksperymenty psychologiczne, dzięki czemu Jak przestać się bać nie jest kolejnym wyssanym z powietrza poradnikiem, który nie zawiera żadnej merytorycznej wartości.
Poradnik daje nadzieję na to, że może być lepiej, że lęk nie musi rządzić naszym życiem. Warto jednak podkreślić, że Jak przestać się bać nie daje gotowych rozwiązań – podpowiada jak można samemu powoli wdrażać pewne sposoby, dzięki którym poczujemy się lepiej.
Podsumowując, Jak przestać się bać to książka przybliżająca czytelnikowi pojęcie lęku społecznego. To zdecydowanie ten rodzaj poradnika, który w fachowy i przystępny sposób zapoznaje czytelników ze zjawiskiem, które po pierwsze nie jest wcale takie proste, a po drugie – dotyka coraz więcej osób. Jako autorytet w tej dziedzinie autorka wyjaśnia mechanizmy lęku czerpiąc ze swojej praktyki i bazując na przykładach swoich pacjentów. Jak przestać się bać absolutnie nie należy brać za jedno właściwe remedium w walce z lękiem. To za mało. Książka jest dobrym początkiem i może służyć za pewną motywację do zagłębienia się w temacie lęku i jego mechanizmów, jednak pamiętajcie, nie zastąpi ona fachowej pomocy specjalisty.