Książka, którą powinna przeczytać każda kobieta. Podnosi na duchu, daje siły do życia w świecie zdominowanym przez mężczyzn i negatywnego podejścia do seksualności kobiet, uprzedmiotowienia i zagubienia w rzeczywistości, w której rządzą panowie.
Trzydzieści kobiet i ich trzydzieści jakże trafnych historii. Historie metaforyczne, często fantastyczne i przedstawiające poszczególne przywary naszego współczesnego świata. Nasze słabości, lęki, zmory.
Może jesteś kobietą, którą mężczyzna ma u boku jako eksponat i ozdobę? Historia o kobiecie siedzącej na półce jest dla ciebie. A może chciałabyś, jeśli byłoby to możliwe, oddać wadliwy męski egzemplarz do sklepu i mieć spokój? Autorka pokaże ci ciekawą metaforę słynnej polskiej piosenki ze słowami: "zamienię ciebie na lepszy model", ale czy nowy znaczy lepszy? Może jesteś jedną z wielu niezauważanych w tłumie? A może zrobiłaś coś wstydliwego i uważasz, że to koniec świata? Może słyszysz, że masz ptasi móżdżek lub brak ci rozsądku? Autorka przedstawia w dość humorystyczny sposób wiele przywar współczesnego społeczeństwa. Trudny temat aborcji został zastąpiony opowiadaniem o mężczyźnie, pragnącym poddać się wazektomii. Słowa sprzeciwu przypominają słowa, jakie słyszą kobiety opowiadające się za wolnością wyboru. Temat gender oraz stereotypy, jakie na co dzień spotykamy, jak chociażby przypasowanie różowego czy niebieskiego koloru do dziewczynki lub chłopca. Zabawki, jakimi bawią się nasze dzieci, a płeć naszych pociech. To wszystko tworzy ciekawą metaforę w opowiadaniach Cecelii Ahern.
To książka dla kobiet o kobietach, pisana kobiecym piórem. Jest lekka, przyjemna dla oka, czyta się ją szybko i dobrze przechodzi się od historii do historii.
Pozycja ta skłania do refleksji, głębszego przeanalizowania swoich problemów, a wniosek jest taki, że wszystko, co nas spotyka, co nam się przydarza, ma podłoże w naszym nastawieniu do życia oraz "wszystko zaczyna się w naszej (kobiecej) głowie". Ważna lekcja po przeczytaniu lektury i wniosek, którym powinno żyć społeczeństwo to odejście od stereotypów oraz dopuszczenie do głosu kobiet, którym często zabrania się mówić. A czym byłby świat bez kobiet, matek, partnerek?