„Duch na rozstaju dróg. Bożonarodzeniowa antologia opowieści niesamowitych” to opasły, ponad sześciuset stronicowy zbiór literatury grozy. Mimo tytułu, który sugeruje aby zanurzyć się w owej książce w świątecznym okresie, nie należy się tym jednoznacznie sugerować.
Antologia zawiera jedenaście opowiadań napisanych przez rozmaitych autorów. Podczas lektury spotkamy się z twórczością klasyka literatury austriackiej – Adalberta Stiftera, amerykańskiej pisarki powieści psychologicznych – Ellen Glasgow, popularnej autorki epoki wiktoriańskiej – Charlotte Elizy Lawson Riddel, znanego ze swoich opowiadań grozy – Williama Fryera Harveya, Karla Adolfa von Wachsmanna oraz tajemniczego autora – Fredericka Manleya.
„Duch na Rozstajach” Manleya to krótki utwór pełen odniesień do ludowych wierzeń i mitologii, zachowany w atmosferze kominkowej opowieści. Jest on wprowadzeniem czytelnika w tajemniczy nastrój oraz w przestrzeń owej barwnej antologii.
Opowiadania łączy to, iż po raz pierwszy ukazują się w języku polskim, a to dzięki Barbarze Grunwald-Hajdasz oraz Jerzemu Łozińskiemu, którzy są autorami przekładów. Sugerując się tytułem, spodziewałam się, że każdy utwór będzie nawiązywał do wierzeń, przesądów czy też tradycji związanych z okresem przesilenia zimowego obchodzonego w różnych kręgach kulturowych. Antologia ta nie opiera się jednak tylko i wyłącznie na takich motywach, a podejmowana w niej tematyka jest o wiele bardziej obszerna.
Uważam, że pozycja ta jest odpowiednim wyborem nie tylko dla miłośników grozy, ale również dla osób lubujących się w literaturze XIX i XX wieku, chcących zapoznać się z mniej znanymi autorami tamtego okresu.