W mojej rodzinie chomikowanie rzeczy było czymś normalnym. Tata znosił różne sprzęty do naprawy, które później zalegały w piwnicy, bo oczywiście nigdy nie miał czasu do nich zajrzeć. Mama przynosiła ciuchy i inne przedmioty twierdząc, że kiedyś na pewno się przydadzą. Z pewnością dlatego w jakimś stopniu ta chęć chomikowania spłynęła również na mnie. Mój dom stał się istną graciarnią, żeby dostać się do jakiegoś potrzebnego przedmiotu, najpierw trzeba było przekopać się przez stertę książek, notesów, toreb, zakreślaczy i całą "pracownię DIY". W końcu przyszedł czas, żeby coś z tym zrobić !
Przyszłaby wam kiedyś do głowy taka myśl, że sprzątając właśnie taką graciarnię, możecie nie tylko uporządkować przestrzeń, w której żyjecie, ale także wasz wewnętrzny świat? Mi też nie, ale właśnie wtedy natrafiłam na Dan Sha Ri .
Hideko Yamashita – jest, jak sama siebie nazywa, ekspertką od nieładu, to ona stworzyła tę metodę. Jeśli zastosujemy się do wskazówek zawartych w jej książce, uporządkujemy nie tylko nasze mieszkanie, ale również nasze uczucia i myśli. Autorka bowiem twierdzi, że uporządkowanie świata widzialnego wywiera znaczny wpływ na świat niewidzialny. Proces naszego działania, naszej odnowy, ale także nas samych należy podzielić na kilka etapów:
Dan, czyli etap pierwszy i najtrudniejszy – odrzucanie – wyraźny sprzeciw wobec niepożądanej obecności nowych, bezużytecznych przedmiotów w naszym życiu.
Sha, czyli etap wyrzucania – pozbycie się rzeczy, które zagracają nasz dom.
Ri (ostatni etap), czyli uwolnienie się – koniec z przywiązaniem do niepotrzebnych rupieci. Nasze "ja" trafia do naszej wewnętrznej wygodnej przestrzeni wolności.
Metoda Danshari to jednak dużo więcej niż tylko prosta technika porządkowania czy sprzątania. Musimy się bowiem nauczyć stawiać odpowiednie pytania: "czy ten przedmiot rzeczywiście do mnie pasuje?", "czy ja go tak naprawdę potrzebuję?" – te pytania powinny stać się lejtmotywem, który będzie kierować naszymi działaniami w przyszłości. Jeśli nauczymy się takiego podejścia do sprzątania, mamy dużą szansę wyzwolić się od przywiązania do przedmiotów, pozostawiając blisko siebie tylko te najbardziej potrzebne i ulubione rzeczy.
DanShaRi to sztuka działania: od pracy w swoim otoczeniu przechodzimy do pracy nad sobą. Starajmy się działać w taki sposób, aby naszych partnerów, przyjaciół, nasze rodziny, a nawet społeczeństwo, w którym przebywamy i żyjemy wprowadzić w wir Danshari, tak by pozytywne podejście i pomyślna atmosfera były dostępne dla wszystkich...