Co czwarta osoba doświadczyła, doświadcza lub doświadczy kryzysu psychicznego. Ktoś z rodziny, z pracy, z kręgu znajomych, może właśnie siedzący koło ciebie, przybiera codziennie maskę, a w środku toczy zaciekłą walkę. Być może w pojedynkę i bez wsparcia. Boi się przyznać do swojej choroby, przez którą od razu zostałby zaszufladkowany jako „ten inny”. Tylko kim jest „ten inny”?
O ile coraz więcej mówi się o depresji, organizuje kampanie społeczne na temat zaburzeń psychicznych, to niestety w społeczeństwie nadal panuje dużo uprzedzeń i stereotypów, wynikających z niezrozumienia. Dlatego tak ważna jest książka Agnieszki Jucewicz Czasem czuję mocniej, która jest zbiorem wywiadów z osobami, które doświadczyły kryzysu psychicznego. Cierpią na zaburzenia odżywiania, depresję, zespół stresu pourazowego czy schizofrenię i mówią o swoich kryzysach otwarcie. Wszyscy nauczyli się ze swoimi chorobami żyć, zrozumieli co im szkodzi, jak mają o siebie dbać i co najważniejsze – gdzie szukać pomocy.
Agnieszka Jucewicz rozmawia ze swoimi bohaterami w sposób ostrożny, nie wchodzi w rolę terapeutki, słucha uważnie, dzięki czemu dowiadujemy się jak osoby cierpiące np. na schizofrenię odbierają rzeczywistość czy jak czuje się ktoś, kto wie, że właśnie zbliża się kolejny atak paniki. I nie są to opisy z mądrych książek, napisanych przez lekarzy i naukowców, tylko zwyczajne historie ludzkich zmagań i powolnego oswajania się z diagnozą.
Czasem czuję mocniej jest bardzo ważną lekturą dla wszystkich. Chciałoby się wręcz powiedzieć, że obowiązkową. Dla tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z żadną chorobą psychiczną i dzięki opowieściom bohaterów będą mogli nauczyć się zrozumienia, empatii i przestać stygmatyzować. Dla rodzin i przyjaciół osób zmagających się z chorobami psychicznymi. Żeby dowiedziały się jak wspierać i pomagać. I co najważniejsze, jest to książka także dla tych, którzy borykają się z kryzysem i dzięki wywiadom przeprowadzonym przez Agnieszkę Jucewicz poczują, że nie są sami.