Jest w nas lęk przed tym, na co nie mamy wpływu. Boimy się latać samolotem, gdyż powierzamy swoje życie innym, boimy się również wizyt u stomatologa, gdyż i tutaj nie mamy większego wpływu na to, co będzie się działo. Wiele zabiegów odbywa się poza naszą wizualną kontrolą, a w tyle głowy kołacze szereg myśli, co też może dziać się w naszej jamie ustnej. Powinniśmy jednak docenić czasy, w jakich przyszło nam żyć – nieustanny rozwój każdego obszaru medycyny, w tym skok rozwojowy w stomatologii, zapewnił nam dziś szeroki wachlarz często bezbolesnych usług, a nawet pakiet zabiegów estetycznych w obrębie uzębienia. Dziś wizyta u dentysty nie musi być koszmarem, uszczerbkiem na zdrowiu czy początkiem końca życia, jak to często bywało w przeszłości.
Autor postanowił przyjrzeć się początkom rozwoju stomatologii, poprzez wszystkie epoki doprowadza czytelnika do finału w czasach współczesnych. Czego możemy się dowiedzieć? Przede wszystkim ciekawych chwytów, do jakich uciekali się ówcześni znachorzy, balwiarze, golibrodzi czy fryzjerzy: czy remedium na bolący ząb może być woda "którą uprzednio obmyto fallusa" lub picie moczu młodzieńca? Czy tłuszcz z zielonej żaby może pomóc w ekstrakcji zęba? Spotkamy się z wyznaniem wiary w to, iż kły, czy górne siekacze, anatomicznie połączone są z oczami, a patronką zębów i wszystkiego, co z nimi związane, jest święta Apolonia, której przejmujący żywot, w tym tortury dotyczące wyrywania zębów, a mające skłonić ją do wyrzeczenia się wiary, wyniosły ją na ołtarze. Co ciekawe w średniowieczu prym wiodła próchnica, która pojawiła się wraz z odkryciem cukru rafinowanego. Dotykała szczególnie elity, gdyż cukier, jako towar deficytowy, był niedostępny dla zwykłego człowieka. Co ma wspólnego Mark Twain ze stomatologią? Kiedy pierwsze kobiety dostąpiły zaszczytu nauki na kierunku stomatologicznym? Dowiemy się również, że na ząbkowanie polecano leki na bazie morfiny i opium. Pozycja zawiera też chociażby takie ciekawostki jak historię wykałaczki, szczoteczki do zębów, pasty, leczenia kanałowego, wybielania zębów, pierwszych protez, czy powstania historii o Wróżce-Zębuszce.
Bolesna historia stomatologii to solidny kawałek wiedzy historycznej na temat chirurgii szczękowej, enododoncji, ortodoncji i stomatologii, która ma dziś tak w pełni rozwinięty charakter. Dzięki uporowi, ale również metodom prób i błędów, możemy spokojnie rozsiąść się w fotelu i poddać wybranemu, wymaganemu zabiegowi. Nasi przodkowie nie mieli tego szczęścia.