Kolejna powieść mieszkanki Nowej Huty, opowiadana prostym, miłym dla oczu czytelnika językiem. Tym razem jest to opowieść o nieuleczalnej chorobie, akceptacji, odchodzeniu i mocnej wierze pomimo trudnych i bolesnych doświadczeń.
Michalina wkracza w dorosłe życie, zaczyna studia, ma kochających rodziców i starsze siostry. Na jej drodze staje wspaniały chłopak, który ma być wsparciem, opoką i miłością na zawsze. Złe samopoczucie dziewczyny, na początku argumentowane sesją egzaminacyjną, zmęczeniem, brakiem odpoczynku i dużym wysiłkiem, a w efekcie podejrzeniem ciąży, powinny wzmocnić relację tych dwojga młodych ludzi. Los bywa jednak przewrotny, a złe samopoczucie głównej bohaterki okazują się objawami strasznej choroby.
Na kolejnych kartkach tej przejmującej książki zobaczymy wszystkie etapy choroby nowotworowej (od pierwszego szoku, poprzez niedowierzanie, wypieranie swego stanu zdrowia, a na końcu akceptację). Walka o życie, wsparcie bliskich, relacje z chłopcem, który miał trwać przy Michalinie mimo wszystko, zaakceptowanie swojego stanu, przewartościowanie życia i uszlachetnienie duszy chorej dziewczyny, przepiękna wizja życia po "drugiej stronie" – to wszystko czyni książkę wyjątkową.
Życie bez bólu, w radości, w pięknym kolorowym ogrodzie, sen w bańce mydlanej, świat, gdzie spotykamy bliskich, z którymi dawno już się pożegnaliśmy.
To smutna książka, poruszająca temat odchodzenia, umierania. Biorąc pod uwagę choroby nowotworowe, które zbierają spore żniwo, niezależne od wieku pacjentów, powinna znaleźć swoje miejsce w rękach osób chorych i ich bliskich.
Bańki mydlane zostały napisane prostym językiem, bez zbędnych opisów. Przez moment czytelnik może odnieść wrażenie, że jest to typowa książka dla nastolatków (ponieważ początek opisuje typowe problemy współczesnej młodzieży), a czasami niemal dla dzieci poprzez mnóstwo zdrobnień (np. "Michasia", "zwierzątko", "kotek", "łapka"), których można było uniknąć, bo wpływają na czytelnika nazbyt infantylnie.
Opowieść ważna dla tematyki chorób nowotworowych, smutnego świata hospicjum, osób cierpiących na nieuleczalnie choroby oraz dla ich bliskich.