Wśród dorosłych zarówno, jak i dzieci zawsze znajdzie się ktoś, kto nie pasuje do reszty. Ktoś, kto inaczej się zachowuje, inaczej wygląda, inaczej mówi. Po prostu można ich określić, jako "dziwnych". Ta książka ukazuje świat oczami właśnie takich odmiennych osób. Takich, które nigdzie nie pasują. Okazuje się, że oni są jak ci „normalni”. Też mają swoje marzenia, plany i problemy. Potrzebują tych samych rzeczy, czy uczuć co reszta osób.
Poznajemy ten światopogląd poprzez historię czwórki zupełnie różnych dzieci: Katki, Petra, Franta i Mili. Każde z nich jest na swój sposób wyjątkowe, przez co ciągle słyszą, że są dziwni. Katka jest pulchna i wpada w świat książek łatwiej niż w rozmowy międzyludzkie. Petr okropnie boi się ciemności, Mila kocha owady, a szczególnie znienawidzone przez jej koleżanki pająki. Natomiast Franta chodzi o kulach, więc odwraca od siebie wzrok umieszczając głupie filmiki na YouTube. Ta inność jednoczy ich i sprawia, że zaczynają działać wspólnie.
„Klub dziwnych dzieci” Petry Soukupovej nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Można się bardzo zdziwić, jak odmienne ścieżki myślowe mogą mieć inni ludzie. Taka książka zwiększa tolerancję społeczeństwa. Jest potrzebna, aby zrozumieć dzieci autystyczne i niepełnosprawne. Jest szczera, pełna empatii i uczy akceptacji. W dzisiejszym świecie jest to niesamowicie potrzebne, bo rośnie nam coraz bardziej „robotyczne”, nieczułe społeczeństwo.