Światło ukryte w mroku

Światło ukryte w mroku - Sharon Cameron

Prawdziwa historia sióstr Podgórskich. To opowieść o kobietach, które musiały zmierzyć się z rzeczywistością II wojny światowej. Mimo tego nigdy nie zabrakło im odwagi by nieść pomoc innym. Helena i Stefania uratowały trzynaścioro Żydów, ukrywając ich na poddaszu własnego domu.

W czasach wojny pukanie do drzwi mogło oznaczać śmierć dla wszystkich, którzy znajdowali się w pobliżu…

Przemyśl, rok 1943. Nastoletnia Stefania Podgórska, nazywana przez najbliższych Fusią, pracuje w sklepie u rodziny Diamantów. Między nią, a jednym z ich synów narodziło się uczucie. Młodzi postanowili się zaręczyć, jednak musieli ukrywać ten fakt przed wszystkimi. Ona była katoliczką, a on Żydem. To nie czas i miejsce na taki związek…

Całe ich życie zmienia się w chwili, gdy do Przemyśla wkracza armia niemiecka. Rodzina Diamantów zostaje zesłana do getta, a brat i matka Stefanii na przymusowe roboty do Niemiec.

Fusia została sama. Trudno było się jej odnaleźć w nowej sytuacji. Musiała nauczyć się żyć na nowo w okupowanym mieście i opiekować się młodszą siostrą Helenką. Nadszedł jednak dzień, gdy do domu, w którym przebywały siostry Podgórskie ktoś zapukał. Był to Max Diamant, któremu udało się uciec z pociągu jadącego do obozu zagłady. Dziewczęta podjęły niezwykle odważną decyzję. Postanowiły ukryć Maxa. Tak samo postąpiły wobec kolejnych dwunastu Żydów.

Teraz pukanie do drzwi może być oznaką ich ostatnich chwil życia…

"Książka jest wierna prawdziwej historii dzięki gruntownym i skrupulatnym badaniom, jakich dokonała autorka, przygotowując się do jej napisania. Sharon stworzyła porywającą opowieść, która łączy w sobie poczucie wszechogarniającego strachu z pewną niefrasobliwością oraz ukazuje niezwykłą wewnętrzną siłę młodej kobiety, mojej Mamy. Światło ukryte w mroku przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania". – Ed Burzminski, syn Stefanii Podgórskiej