Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie

 Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie  - Jesmyn Ward

Jesmyn Ward, jedna z najzdolniejszych pisarek amerykańskich, stypendystka MacArthur Genius Grant i dwukrotna laureatka National Book Award, nareszcie po polsku. Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie to nagradzana współczesna powieść o rodzinie, tożsamości i granicach opowieści, okrzyknięta przez magazyn „Time” książką roku.

Jojo ma trzynaście lat i na swój sposób próbuje zrozumieć, co znaczy być prawdziwym mężczyzną. Wokół nie brakuje mu męskich wzorców, przekazywanych także w formie opowieści.

Z kolei jego matka zmaga się ze swoim życiem, trwa w nieustającym konflikcie z samą sobą i wszystkimi wokół. Chciałaby być lepszą osobą, ale nie potrafi postawić dobra bliskich ponad własnymi potrzebami i nałogami. Do tego ilekroć jest pod wpływem, przychodzi do niej wizja martwego brata, jednocześnie upiorna i niosąca ukojenie.

Splot wydarzeń zabierze ich w podróż do więzienia stanowego Parchman w ciemnym sercu Mississippi, gdzie natrafią na pewnego udręczonego chłopca, który nosi w sobie całe zło amerykańskiego Południa. On również nauczy Jojo czegoś na temat ojców i synów, a także dziedzictwa, przemocy i miłości.

***

„Choć zmartwienia autorki dotyczą wieczności, jej książka jest idealną odpowiedzią na współczesne bolączki. Śpiewajcie… łączy najlepsze aspekty amerykańskiej powieści drogi i historii o duchach, a przy tym trafnie opowiada o tym, jak huragany i epidemia opioidowa powoli pochłaniają amerykańską prowincję”.

„The New York Times”

„Powieść ta zamazuje granicę między życiem i śmiercią, miłością i cierpieniem. Jestem wielką fanką twórczości Jesmyn Ward, a ta książka dowodzi ostatecznie, że to jedna z najważniejszych współczesnych pisarek w Ameryce”.

Ann Patchett, autorka Dziedzictwa

„Ward odkrywa po kolei warstwy opowieści zapisanej cudownym, wielowarstwowym językiem, jej historię natomiast wieńczy melodia nie z tej ziemi”.

BBC