Przemilczane. Polskie poetki, o których nie mówi się w szkole

Przemilczane. Polskie poetki, o których nie mówi się w szkole - Mateusz Kołodziej

Historia poetek, której nie poznasz w szkole

 

W sierpniu odbędzie się premiera książki „Przemilczane”, której bohaterkami są poetki, o których nie zwykło mówić się w polskiej szkole.

 

Mateusz Kołodziej postanowił przerwać milczenie i zachęca do tego również innych. Pomocna w tym ma być jego nowa książka zatytułowana „Przemilczane”, w której przedstawił historie ośmiu polskich poetek. – To kobiety, które pomimo tego, że znalazły się w różnych punktach historii tego kraju, mają ze sobą więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać – mówi autor. – Ze względu na płeć ich talent był tłamszony, a pozycja społeczna sprowadzona została do ról córki, żony, matki lub towarzyszki, która po prostu miała ładnie wyglądać.

 

„Przemilczane” to książka o kobietach, które potrafiły zaskarbić sobie przychylność najznamienitszych rodów szlacheckich dawnej Polski, umiały uzyskać kościelne unieważnienie małżeństwa w czasach, kiedy było to właściwie niemożliwe, swoje życie poświęciły w myśl rodzinnej tradycji dla wyższej idei, walczyły o swoje prawdziwe męskie „ja”, odrzuciły polską kulturę z pobudek antysemickich lub bez wpływu osób trzecich zdecydowały się wybrać ją na swoją, żyły w zawieszeniu między dwiema ważnymi wartościami, a także stały się synonimem określenia wróg publiczny numer jeden. – Nie skupiałem się na stronie literackiej, nie dokonywałem analizy poezji. Chciałem, aby czytelnicy i czytelniczki poznali życie tych kobiet, ich przygody i to, jak radziły sobie w trudnych sytuacjach. Ciekawe historie mają zachęcić do tego, aby bez przymusu sięgnąć po utwory każdej z nich.

 

Przemilczanymi bohaterkami są Elżbieta Drużbacka, Anna Zbąska, Jadwiga Łuszczewska, Maria Komornicka, Rachela Korn, Nina Rydzewska, Bronisława Wajs i Zuzanna Ginczanka. Talent każdej nich był na tyle duży, aby zapisać się w historii krajowej literatury, a dorobek literacki na tyle istotny, aby jawić się jako drogowskaz dla innych. Pomimo tego wiemy o nich niewiele.

 

Autor „Przemilczanych” to tarnowski nauczyciel języka polskiego, który na swoim koncie ma już publikacje dotyczące prozy Jerzego Pilcha oraz metodyki nauczania. W 2022 roku otrzymał Dukata Tarnowskiego – nagrodę Prezydenta Tarnowa za upowszechnianie i promocję kultury.

 

Patronat medialny nad książką objęły Ilustrowany Kurier Codzienny – Tarnów, Śląska Opinia, Lubię Czytać, Opętani Czytaniem i Kultura Przy Herbacie. Wydawcą publikacji jest  Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie. Premiera książki zaplanowana została na sierpień.