Ofiara

Ofiara - Joyce Carol Oates

Traumy z przeszłości, destrukcyjna siła sekretów i uprzedzeń oraz decyzje, które trzeba podjąć, by chronić najbliższych.

1987, Pascayene, stan New Jersey. Czternastoletnia Sybilla Frye pada ofiarą brutalnej napaści na tle rasowym, co nie jest niczym nowym w nękanym konfliktami rasowymi mieście. Ani przerażona dziewczyna, ani jej równie zalękniona matka nie zamierzają robić wokół incydentu zamieszania. Zwłaszcza że sprawcy grozili im śmiercią. Gdy jednak Sybilla wyjawia, że jednym z opraców był biały policjant, sprawy nie da się już zamieść pod dywan. Krewni, sąsiedzi, nauczyciele, działacze na rzecz równego traktowania, dziennikarze, popularny telewizyjny pastor, obrońca praw czarnoskórych, policja, politycy – każdy próbuje na tragedii dziewczyny ugrać coś dla siebie. Plotka goni plotkę, głód senscaji rośnie, a medialne show musi trwać. Nawet jeśli oskarżenia Sybilli nie są tak wiarygodne, jak wynika z tabloidowych nagłówków. Między matką i córką toczy się bowiem gra, która stawia pod znakiem zapytania prawdziwość ich zeznań.

Joyce Carol Oates w mistrzowskim stylu analizuje przekonania i pragnienia współczesnego społeczeństwa i porusza kwestie, o których ośmielają się pisać tylko nieliczni biali pisarze. Oddając głos każdej ze stron – od policji, przez media, aż do ofiary i jej rodziny – Oates oferuje nowy, szokujący i poruszający do głębi obraz władzy i opresji, niewinności i winy, prawdy i sensacji, sprawiedliwości i zemsty. Inspirowana niesławnym przypadkiem Tawany Brawley "Ofiara" to jednak przede wszystkim niewygodna prawda o nas samych, naszych lękach, uprzedzeniach i słabościach. Oates udowadnia, że nienawiść – niezależnie od koloru skóry, wyznania i przekonań – trzyma się mocno.