Międzymorze

Międzymorze - Ziemowit Szczerek

Ziemowit Szczerek rusza na wyprawę po krainie wetkniętej między Niemcy, Rosję a Turcję, między trzy morza: od Petersburga po Stambuł i od Donbasu po Rugię.

Autor zabiera nas w intrygującą podróż po pograniczach dawnych imperiów i religijnych wpływów, czujnie wypatrując, czy „międzymorskie” państwa i ich obywatele są faktycznie połączeni nierozerwalną siecią podobieństw i zażyłości.

Dygresje o architekturze. Rozmowy na ulicach, dworcach i w barach. Setki przejechanych kilometrów. To wszystko składa się na fascynującą opowieść i złożony obraz rozhuśtanej gwałtownymi przemianami współczesnej Europy, która próbuje na nowo zdefiniować swoje korzenie.

FASCYNUJĄCA OPOWIEŚĆ I - ZŁOŻONY NICZYM Z PUZZLI - OBRAZ WSPÓŁCZESNEJ EUROPY ŚRODKOWEJ W FAZIE GWAŁTOWNYCH PRZEMIAN. A MOŻE W TRAKCIE POWROTU DO WŁASNYCH KORZENI?

Szczerek jest jak maszyna do pisania i zarazem jak maszyna do szycia: próbuje pozszywać naszą wschodnią, czy też środkową Europę, w czasie gdy ona beznadziejnie się pruje.
Andrzej Stasiuk

Ziemowit Szczerek (ur. 1978) – reporter i pisarz, współpracuje m. in. z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą”, „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Autor książek Siódemka, Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, Rzeczpospolita Zwycięska oraz Tatuaż z tryzubem, współautor zbioru opowiadań Paczka radomskich. Laureat Paszportu „Polityki” (2013), finalista Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” (2015) i Nike (2016).

„Facet był starszy, miał lekko podkręcone wąsy. Był w myśliwskim, alpejskim kapelusiku i w zgrzebnym, lecz schludnym stroju, który wyglądał tak, jakby uszyto go po to, by nosić go specjalnie do lasu. Wyglądał ten facet jak emanacja Europy Środkowej”
– fragment książki