Lekomani

Lekomani - Beth Macy

Beth Macy w fascynującej, wielokrotnie nagradzanej książce "Lekomani. Jak koncerny farmaceutyczne i lekarze potrafią uzależnić pacjentów od leków" demaskuje spisek lekowy, który doprowadził wiele osób do uzależnienia, a nawet śmierci.

Czy naprawdę potrzebujemy tylu leków, ile zażywamy? Czy lekarze, przepisując nam kolejne medykamenty, kierują się troską o nasze zdrowie czy też interesem własnym i koncernów farmaceutycznych? Sprawdź koniecznie!

Trudno kłócić się z faktem, że zażywamy dziś więcej leków niż kiedykolwiek wcześniej. Leczymy się zarówno na te choroby, na które cierpimy naprawdę, jak i na schorzenia, które tylko nam się wydaje, że mamy. A lekarze wcale nie pomagają w całej tej sytuacji. W ich interesie jest bowiem to, byśmy kupowali jak najwięcej leków - a na tym zyskują przede wszystkim nie pacjenci a koncerny farmaceutyczne. Czy tak właśnie wygląda nasza nowa rzeczywistość?

Taki właśnie czarny obraz odsłania przed czytelnikiem wstrząsająca książka Beth Macy. Autorka przygląda się w niej Stanom Zjednoczonym, gdzie zażywanie niepotrzebnych leków przeciwbólowych stało się prawdziwą plagą, a dla wielu osób okazało się prostą drogą do uzależnienia od narkotyków. To nie jest żadna wymyślona historia, którą moglibyśmy znaleźć na jednej ze stron internetowych prowadzonych przez mało wiarygodnych wielbicieli teorii spiskowych, ale znakomicie udokumentowana, wielokrotnie nagradzana książka uznanej autorki, odsłaniająca kulisy działania systemu, który tak wielu doprowadził do nadużywania leków i środków psychoaktywnych.

Znajdziemy tu poruszające historie zwykłych ludzi - ponad podziałami geograficznymi, rasowymi i klasowymi - połączonych osobistymi dramatami, które wynikały bezpośrednio z chciwości koncernów farmaceutycznych. Jak to się stało, że droga rozpoczęta niewinnie przepisaniem tylko jednego niepotrzebnego leku przeciwbólowego kończy się w więzieniu, domu publicznym albo na cmentarzu? Książka odsłania szokujące konsekwencje działania biznesu farmaceutycznego, który uzależnił Amerykę od substancji, które miały w założeniu nieść pomoc.