Korea Północna. Tajna misja w kraju wielkiego blefu - John Sweeney

Wybitny brytyjski reporter udaje się do państwa, w którym Orwellowski Rok 1984 stał się rzeczywistością. Korea Północna. Tajna misja w kraju wielkiego blefu to relacja z miejsca, w którym wolność słowa jest iluzją, a jedno nieopatrznie wypowiedziane zdanie może skończyć się wysłaniem do obozu koncentracyjnego. Sąsiad, członek rodziny, kolega z pracy - nie wiadomo, kto jest szpiegiem uważnie obserwującym wszelkie przejawy nielojalności i najmniejsze oznaki niezadowolenia.

Mieszkańcom mówi się, że Korea Północna jest najwspanialszym miejscem na świecie. Reżim całkowicie kontroluje przepływ informacji, zalewając kraj nieustającą, wydobywającą się ze wszechobecnych głośników propagandą. Trzeba bić pokłony przed Wielkim Wodzem Kim Ir Senem oraz jego synem, generalissimusem Kim Dzong Ilem. Musisz oddawać hołd zmarłym, a potem sławić żyjących - Najwyższego Przywódcę, Kim Dzong Una. Wielki Brat czuwa...

John Sweeney (ur. 1958) - znany brytyjski dziennikarz. Przez dwanaście lat publikował na łamach tygodnika "Observer". Jest autorem licznych artykułów na temat konfliktów zbrojnych (m.in. w Iraku, Czeczenii, Bośni). W latach 2001-2014 pracował w BBC jako dziennikarz śledczy. Zdobył wiele nagród, w tym Nagrodę Amnesty International za tekst o łamaniu praw człowieka w Czeczenii. Do Korei Północnej przyjechał z grupą studentów, udając profesora uniwersyteckiego. Książka Korea Północna. Tajna misja w kraju wielkiego blefu jest wynikiem osobistych obserwacji Sweeneya oraz wielu godzin rozmów z uciekinierami i świadkami ważnych wydarzeń. Ukazuje życie codzienne w tym ogarniętym dyktaturą kraju, bada jego skomplikowaną historię oraz zadaje ważne pytania na temat jego niepewnej przyszłości.