Heaven

Heaven - Mieko Kawakami

„Heaven” to powieść o ludzkim okrucieństwie, pogodzeniu z losem i o tym, jak jeden krótki list może być początkiem niesamowitej przyjaźni.

„Pasujemy do siebie”. List bez nadawcy, który zaczyna się tym zdaniem, odmieni życie dwojga zagubionych nastolatków. Znajduje go w swoim piórniku chłopiec prześladowany przez kolegów z powodu swojego wyglądu – ma zeza, więc dostał przezwisko Maroko. Przekonany, że problem jest w nim, i pogodzony z losem, znosi kolejne upokorzenia i tortury. Liścik, który dostał od koleżanki, przywraca mu nadzieję.

„Heaven” opowiada o niezwykłej przyjaźni, która rodzi się pomiędzy nastolatkami i musi pozostać tajemnicą. Oboje są społecznymi wyrzutkami i mają świadomość, że gdyby ich relacja wyszła na jaw, mogłaby tylko narobić kłopotów. Kojima jednak inaczej podchodzi do swoich mankamentów. Postrzega je jako siłę, a nie słabość.

Maroko i Kojima w rozmowach, które mogłyby się nie kończyć, zadają pytania między innymi o to, czy w przemocy jest jakikolwiek sens? Zastanawiają się też, czy mają ze sobą wspólnego coś więcej niż tylko cierpienie?

„Heaven” to przejmująca i niezwykle szczera opowieść o samotności autorstwa Mieko Kawakami – wielokrotnie nagradzanej japońskiej pisarki.