Dlaczego statystyki kłamią

Dlaczego statystyki kłamią - Darrell Huff

Zwięzła i przejrzysta analiza metod manipulacji statystykami, która wyjaśnia, dlaczego żyjemy w epoce terroru wszelkiej maści liczbowych zestawień

Jeśli chcesz przechytrzyć lisa, poznaj jego sztuczki - autor wyjaśnia dokładnie, jak to zrobic w swoim książkowym klasyku "Dlaczego statystyki kłamią". Od podkręconych wykresów i tendencyjnych prób badawczych, po wprowadzające w błąd uśrednienia - istnieją niezliczone statystyczne tricki, po które sięgnąć może każdy, kto ma w tym jakiś interes lub produkt do sprzedania.

Dzięki licznym przykładom i zabawnym ilustracjom żywy i wciągający elementarz Darrella Huffa prezentuje podstawowe zasady statystyki i wyjaśnia, w jaki sposób są one wykorzystywane do przedstawiania informacji w sposób nie do końca uczciwy.

Współcześnie, w naszym opartym na danych świecie, książka ta stała się jeszcze bardziej niezastąpiona niż w dniu pierwszej publikacji - sięgały po nią dotąd całe pokolenia czytelników, którzy nie chcieli dać się oszukać. Książka działa niczym kubeł zimnej wody wylany na głowy "zwykłych" ludzi nieprzywykłych do analizowania niekończącego się strumienia liczb płynących z reklam, serwisów telewizyjnych i internetowych.